1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BartSMP [9]
2 years ago
9

A upermarket owners cost for a 26 ounce can of coffee is 6.75. A case of coffee contains 12 cans. What profit is earned for each

case sold if each can sells for 9.49?
Mathematics
1 answer:
VladimirAG [237]2 years ago
4 0

Answer:

The correct answer is 32.88.

Step-by-step explanation:

Cost price for a 26 ounce can of coffee = 6.75.

A case of coffee contains 12 cans.

Total cost price of a case is 12 × 6.75 = 81.

Selling price of each can of coffee = 9.49.

Total selling price of a case is 12 × 9.49 = 113.88.

Total profit for selling a case of cnas of coffee is given by 113.88 - 81 = 32.88

Thus the profit for selling each can is 32.88.

You might be interested in
Slope: ( -1, 5 ) and ( 2, -3 ).
velikii [3]

Slope of a line passing through these two points is \frac{-3-5}{2-(-1)}=-\frac{8}{3}.

Hope this helps.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Four students are determining the probability of flipping a coin and it landing head's up. Each flips a coin the number of times
Oxana [17]

Answer:

Collin

Step-by-step explanation:

He did the most attempts.

The probability of flipping a coin is 1/2

7 0
3 years ago
Read 3 more answers
Please help with these math questions
Tanya [424]
1.
a^2+b^2=c^2
easy
a=a
b=13
c=21
a^2+13^2=21^2
a^2+169=441
minus 169 both sides
a^2=272
sqrt both sides
a=16.4924
D is answer



2. same thing
a=18
b=26
18^2+26^2=c^2
324+676=c^2
1000=c^2
sqrt both sides
31.6228=c
C is answer



3.
one way is to plug them in
remember that hypotonuse is longest side
A. 7^2+24^2=25^2, is that true?, yes it is treu
answer is A



4.
legs are 6 and 4
a=6
b=4
c=x
4^2+6^2=x^2
16+36=x^2
52=x^2
sqrt both sides
7.2111=x
7.2=x



5.c=20
a=x
b=14

x^2+14^2=20^2
x^2+196=400
minus 196 both sides
x^2=204
sqrt both sides
x=14.2829
x=14.3




1. D
2. C
3. A
4. 7.2
5. 14.3

4 0
2 years ago
What percentage grade should a road have if the angle of elevation of the road is 6 degrees? (The percentage grade is defined as
Andreas93 [3]

Answer:

  10.5%

Step-by-step explanation:

The tangent of the angle is the ratio of rise to run.

  tan(angle) = grade

  tan(6°) ≈ 0.105 = 10.5%

The grade will be 10.5% for an angle of elevation of 6°.

3 0
3 years ago
Does anyone know the square root of 10,221? My online teacher wants me to figure it out. :)
faust18 [17]

the square root is 101.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Amy bought 0.4 kg of tomatoes for $4.00.<br><br> What is the cost in dollars per kg of tomatoes?
    8·2 answers
  • Choose the pair of numbers that is not a solution to the given equation.<br><br> y = 5 - 2x
    9·1 answer
  • List of subsets of each set {1,3,5,7}
    6·1 answer
  • kevin opens a savings account with $750. the interest rate is 5%, compounded annually. How much money will he have in his accoun
    5·1 answer
  • I will give you brainliest!!!! This step works because of the ___.
    11·1 answer
  • Please helppp due in 10 minutesss!!!
    12·1 answer
  • GIVING BRAINLIEST FOR CORRECT ANSWER WITH EXPLANATION
    11·1 answer
  • 6.6.PS-11
    5·2 answers
  • Anyone solve these questions​
    11·1 answer
  • Can someone please help me in one of these!?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!