1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kipiarov [429]
3 years ago
12

How do you turn 3/5 to a decimal​

Mathematics
1 answer:
Simora [160]3 years ago
5 0

Answer:  the answer is 0.6

Step-by-step explanation:

you divide 3 by 5

You might be interested in
Please answer this.<br>thank you​
pentagon [3]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

cross multiply

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
5 is subtracted from one-fourth part of the product of 12 and 3 and multiplied by 2.​
elena-14-01-66 [18.8K]

Step-by-step explanation:

<h3>One fourth Part of Product of 12 and 3 </h3>

<h3>: 36 = 1/4 = 9</h3><h3>5 subtract from this = 9 - 5 = 4</h3>

<h3>Multiply by 2 = 2×4 = 8</h3>
3 0
3 years ago
Solve for x: 1/2(4x+3)=3x-5
Temka [501]

Answer:

I believe x=6 1/2 which is 6.5 in decimal form :)

8 0
3 years ago
Margie's car can go 3232 miles on a gallon of gas, and gas currently costs $4$4 per gallon. How many miles can Margie drive on $
vaieri [72.5K]
She should be able to drive 160 miles
4 0
3 years ago
Sherman has 3 cats and 2 dogs. he wants to buy a toy for each of his pets. Sherman has 22$ to spend on pet toys. How much can he
WARRIOR [948]

Sherman wants to spend on each pet, so we are assuming he wants to spend the same amount. He has 5 pets in all (3 cats, 2 dogs)

Divide 22 with 5

22/5 = 4.4

He can spend $4.40, or in fraction form:

4 4/10 (Mixed fraction)

hope this helps

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve the equation for y. <br>y-4=1/2(x-8)
    6·1 answer
  • 5(y-4)=7(2y+1) find the y
    12·1 answer
  • Riley buys a swim pass for the pool in January. The first month costs $30. Each month after that, the cost is $20 per month.
    6·2 answers
  • Alonso brings $21 to the market to buy eggs and avocados. He gets eggs that cost $2.50. Then, he notices
    11·2 answers
  • Please show work 2 -3 . 2 -4 =
    6·1 answer
  • Please solve, you will get 10 points, trollers or people that answer just for points will be insta reported without hesitation
    12·1 answer
  • Proportional relationships are also considered linear. Are linear relationships also considered proportional? What is required i
    15·1 answer
  • Find the equation of the line shown
    8·2 answers
  • 85 EN PHYSIQUE Fonctionnement de l'ail
    9·1 answer
  • Which algebraic expression is equivalent to the expression below?<br><br> 3/5x-7/5y
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!