1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oksano4ka [1.4K]
3 years ago
12

Neptune Accounting Services expects its accountants to work for 28 comma 000 direct labor hours per year. The​ company's estimat

ed total indirect costs are $ 226 comma 000. The direct labor rate is $ 60 per hour. The company uses direct labor hours as the allocation base for indirect costs. If Neptune performs a job requiring 40 hours of direct​ labor, what is the total job​ cost? (Round any intermediate calculations to the nearest​ cent, and your final answer to the nearest​ dollar.)
Business
1 answer:
Vlad1618 [11]3 years ago
6 0

Answer:

$2,723

Explanation:

Neptune Accounting Services

Costs:

Direct labor $2,400

(40 hours × $60 per hour)

Indirect labor 323

(40 hours×$8.07)

Total job cost $ 2723

Indirect labor

Estimated total indirect costs ÷direct labor hours per year =Predertermine allocation rate per direct labor hours

226,000/28,000

=8.07

You might be interested in
What is the meaning of Constitution ​
Ainat [17]

Answer:

A Constitution is a formal document that sets out the rules governing a company. It also defines the relationship between the company, shareholders, director and other officers of the company. ... This is an important legal document that has to be taken into consideration when registering a new company.

5 0
2 years ago
Digg Co. installs a manufacturing machine in its factory at the beginning of the year at a cost of $36,000. The machine's useful
Nastasia [14]

Answer:

Annual depreciation (year 1)= $1,400

Explanation:

Giving the following information:

Buying price= $36,000.

Useful units= 300,000 units of product.

Salvage value= $6,000

During its first year, the machine produces 14,000 units of product.

To calculate the depreciation expense for the first year under the units of production method, we need to use the following formula:

Annual depreciation= [(original cost - salvage value)/useful life of production in units]*units produced

Annual depreciation= [(36,000 - 6,000)/300,000]*14,000

Annual depreciation= 0.1*14,000= $1,400

3 0
3 years ago
What refers to the practices aimed at discovering and harnessing an organizations intellectual resources?
Alla [95]

Answer: Knowledge management

Explanation: Knowledge management approach focuses on making best use of the knowledge with the intent of achieving organisational objectives. It involves discovering, sharing and harnessing of the intellectual resources that a company holds.

Knowledge management brings improved performance, innovation and competitive advantage to the organisation.

4 0
3 years ago
Link Company uses a process cost system and the weighted average method. During the year the company completed 1,300 units of pr
Bumek [7]

Answer:

Cost per equivalent unit: $60

Explanation:

Cost per equivalent unit = (Cost of Beginning Work in Progress Inventory + Total production cost during the period) / Equivalent Units of Production (EUP)

Total Production Cost = $90,000

Equivalent Units of production (EUP) = 1,300 + 400 x 50% = 1,500 units

Cost per equivalent unit: $90,000 / 1,500 units = $60

7 0
3 years ago
All of the following are examples of current account transactions EXCEPT: Elimination Tool Select one answer A The United States
9966 [12]

Answer:

E

Explanation:

the current account of a country measures the value of the trade balance, transfers and the net income

the component of the current account includes

trade balance - it measures the value of the  import and export of goods and services of a country.

net income - measures the value of the income received by a country's residents less the income paid to foreigners

transfers - it includes income sent home by a country's citizens working outside the country

Asset income - measures changes in the asset income

this transaction - China purchases $10 billion of United States government securities - would be included in the capital account

7 0
3 years ago
Other questions:
  • You're welcome. As a first step, our team analyzed the other potential primary contenders. The reality is that with such a stron
    8·1 answer
  • or decades United States has been a major manufacturer of the World consumer goods. Nowadays, many items we buy from the United
    13·1 answer
  • Acme Manufacturing Company’s controller was classifying costs for the most recent financial statement period. Which of the follo
    7·1 answer
  • In the short​ run, the marginal cost of the first unit of output is​ $20, the marginal cost of producing the second unit of outp
    11·1 answer
  • The chart shows a production possibilities schedule for Sabrina's Soccer how much profit does the company make from producing an
    5·1 answer
  • A sixminusmonthnote receivable for $ 9 comma 000at 14​%,dated October​ 1, 2020, has accrued interest revenue of​ ________ as of
    8·1 answer
  • A cartel differs from a monopoly in that
    12·1 answer
  • On January 1, 2018, G Corporation agreed to grant all its employees two weeks paid vacation each year, with the stipulation that
    15·1 answer
  • Colorado Business Tools manufactures calculators. Costs incurred in making 9,940 calculators in February included $29,350 of fix
    9·1 answer
  • Oliver Is a small manufacturing business owner. He has a limited number of employees working under him. He usually helps his emp
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!