1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Veseljchak [2.6K]
3 years ago
11

One way to solve an equation or inequality that has both decimals and fractions is to change the

Mathematics
1 answer:
Stells [14]3 years ago
3 0

Answer:

Turn everything into fractions. You can also combine like terms.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
OMG PLEASE HELP MEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!
Andreas93 [3]

Answer:

I think it is 123 for number 9 i can't see, the other problems

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Omar throws a softball from a starting height of 8 feet, with an initial velocity of 18 feet per second. Which of the following
Artist 52 [7]
I can not see your choices but I'm assuming that this equation is what you are looking for: 16t+vt+ho. The other equation 4.9t+vt+ho is used for meters. I apologize if those weren't your choices as once again I can not see them.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Zack used 4 centimeters of tape to wrap 2 presents. How many presents did Zack
sveta [45]

Answer:

7 presents

Step-by-step explanation:

He can wrap the 7 very small presents with that amount of tape

6 0
3 years ago
The parallelogram below is being covered with carpet. The carpet is priced at $2.80 per square meter. How much will it cost to c
cestrela7 [59]

Answer:

It will cost $79.38 to carpet the shape

Explanation:

Find the diagram of the parallelogram attached

Area of a parallelogram = Base * Height

Given

Base = 8.1m

Height = 3.5m

Area of the parallelogram = 8.1*3.5

Area of a parallelogram  = 28.35m²

Since 1m² = $2.80

28.35m² = x

Cross multiply

x = 28.35 * 2.80

Hence it will cost $79.38 to carpet the shape

5 0
3 years ago
someone, please help me asap, that would be great, offering 15 points, and please do not attach a link for the answer, thanks.
algol13
Pretty sure the answer is 288
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Finding Slope On a coordinate plane, a line goes through points (0, 1) and (4, 2). What is the slope of the line? m =
    9·1 answer
  • If w=9 x=7. and y=1 what is 11y-5
    15·1 answer
  • Lina bought a twenty-ounce bag of Yummios for $2.39. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
    14·1 answer
  • Which products are negative?
    13·2 answers
  • Please answer this thank you really appreciate it
    5·1 answer
  • What is 3.106 x 10 in the 6th power written in standard form
    10·1 answer
  • Pls help me I will give the first answer brainlyist and thanks NO LINKS OR NO BRAINLYIST there are two questions please help
    7·1 answer
  • Is the second side “LK and HI” or the other way around?
    15·2 answers
  • 2 ten thousands ÷ 10 written in standard form?
    6·2 answers
  • WILL GIVE BRAINIEST FOR CORRECT ANSWER
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!