1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Klio2033 [76]
3 years ago
7

Multiply. Express your answer in simplest form.

Mathematics
1 answer:
kodGreya [7K]3 years ago
4 0

Step-by-step explanation:

1.) First, you need to take the whole numbers (9 and 1) and set them aside.

2.) Multiply the numerators from each fraction by one another. The numerators are the numbers on the top of the fraction. (Whatever you get on that will be the numerator of the answer!)

3.) Multiply the denominators by each other as well. The denominators are the numbers on the bottom. This will be the denominator of your answer.

4.) Now, you need to multiply your whole numbers (9 and 1) together.

5.) Then, simplify or reduce your answer. (this can't be simplified, as it is already in its simplest form)

Your answer will be 9 1/66.

Your work should look like this in the end:

You might be interested in
Which of the following is an example of why writing skills are important in the workplace?
Anarel [89]

Answer is C

Hope that helped ^^

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls pls help me !!!!
Rudik [331]
3,-2 is the right answer i think
7 0
3 years ago
I NEED THIS ASAP 5/8 of 48 is equal to 8/15 of some number. What is this number?
murzikaleks [220]

(5/8) × 48 = (8/15) × n

Multiply by the inverse of the coefficient of n. That inverse is 15/8.

n = (15/8)×(5/8)×48 = (75/64)×48 = 225/4 = 56 1/4

5/8 of 48 is equal to 8/15 of 56 1/4

5 0
3 years ago
Susie is paying $555.26 every month for her $150,000 mortgage. If this is a 30 year mortgage, how much interest will she pay ove
andrey2020 [161]

Answer:

$49,893.6

Step-by-step explanation:

$555.26/mo(30yr)(12 mo/yr) - $150000 = $49,893.6

5 0
2 years ago
For what value of n is 20 = {n+4?<br> a)<br> b) *<br> c) 40<br> d) 60
Advocard [28]
I think it might be 40 I’m not sure but good luck
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Davon was in Zoom meetings for school for 6 hours on Monday. On Tuesday he was
    6·2 answers
  • Is -4,488/24 positive or negative?
    10·2 answers
  • label the Venn diagram with number categories. Then classify each of the given numbers by written it in an appropriate place on
    5·1 answer
  • It costs $38 for 2 people to go to the movie theater. 40% of the money was for snacks.What was the cost of each movie ticket?
    10·1 answer
  • SOMEONE HELP ME PLEASE
    5·1 answer
  • Alice has 15 times as many crayons as Bryan. Write an equation to find the total number of crayons that Alice has.
    10·1 answer
  • Find the areas of the sectors formed by ABC
    10·1 answer
  • Find the loan-to-value ratio for a home appraised at $583,620.00 that the buyer will purchase for $585,000.00. The buyer plans t
    5·1 answer
  • What is the unit price for trail mix if a 8 ounce bag cost $2.80.
    15·1 answer
  • Write an equation for the situation then solve for x.
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!