1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
arlik [135]
3 years ago
10

An amusement park charges $9.00 for admission $4.00 per ride. Write an equation that gives the cost in dollars as a function of

number of rides

Mathematics
1 answer:
Gnoma [55]3 years ago
3 0

T = total cost

X= number of rides

T=4.00x+9.00

You might be interested in
A toy rocket is launched from the top of a building 135 feet tall at an initial velocity of 167 feet per second. Give the functi
Cerrena [4.2K]

Answer:

h(t) = = -16t^2 + 167t + 135

Step-by-step explanation:

This is an equation of motion of an object umder a constant acceleration(here it is the acceleration due to gravity);

h(t) = = -16t^2 + 167t + 135.

Note: t is the time in seconds and h is the height in feet at time t.

3 0
3 years ago
Ayala biked 12.76 miles on Sunday, 3.45 miles on Monday, and 6.52 miles on Tuesday. Over those three days, about how many miles
oksian1 [2.3K]

12.76+3.45+6.52=22.73

22.73 rounded is about 23 miles.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Add<br> 9a+8b-a+b and 10a-9b+6a-1b
Alina [70]

Answer:

8a + 9b and 16a - 10b

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A scale model drawing of a garage is 6 centimeters wide and 9 centimeters long. The scale model uses a scale in which 3 centimet
Semenov [28]
The answer is B) 19.44 m2
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Number of Tickets Total Cost 1 $2.50 2 ? 3 $7.50 4 ? 5 $12.50 6 $15.00 7 $17.50 Assuming that the cost of tickets follows the sa
Gala2k [10]
2= 5.50 4= 10.50 here is your answer 
7 0
3 years ago
Other questions:
  • How do I solve this?
    7·1 answer
  • Place the digits 4, 5, 6, 7, and 8 in the boxes below to make the largest and smallest sums possible
    15·1 answer
  • Only number 9. Please— Thanks
    5·1 answer
  • PLEASE HELP TOP ANSWER GETS BRAINLIEST!! ***Solve for m: 3.2(4m + 10) – (-7.2m) = 37 ***!!!!!!!
    13·1 answer
  • Two burgers and three small fries is 21.18. Four burgers and two small fries is 29.56 how much is one burger and one fries
    10·1 answer
  • Wilson and his family ate dinner at a restaurant. Their bill before tax came to $71.How much did dinner cost Wilson if he used a
    14·2 answers
  • Solve the following system of equations. <br> y = 12 - 5x <br> 2x + 3y = 11
    7·1 answer
  • If a 16 ounce box of pasta costs $1.39, what is the unit price?
    9·1 answer
  • What is the perimeter of triangle JKL (same triangle as question #1)?
    10·1 answer
  • The peak current passing through an inductor is 2. 0 aa. part a what is the peak current if the peak emf e0e0 is doubled?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!