Answer:
The larger ham is the better buy.
Step-by-step explanation:
In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.
5.70/3 = 1.90 per lb
8.75/5 = 1.75 per lb
Therefore the 5 pound of ham is a better buy.
Hopes this helps:
Answer: 2
1•3+1/3 divided 2/3
3+1/3 divided 2/3
4/3 divided 2/3
4/3 • 3/2
4 • 1/2
4/2
2
Like earlier take the bigger shape and divide the smaller one.
8.4 divide by 4 and you get 2.1.
Answer:
the radius will be 9 or b
Step-by-step explanation:
18 is the diameter so you divide by 2 to get the radius which will be 9.
Answer:
![x=2](https://tex.z-dn.net/?f=x%3D2)
Step-by-step explanation:
-------------------------
Given:
![4x+x-3-9+4x=6](https://tex.z-dn.net/?f=4x%2Bx-3-9%2B4x%3D6)
---------->>>>
Combine like terms.
![9x-12=6](https://tex.z-dn.net/?f=9x-12%3D6)
---------->>>>
Add 12 to both sides.
![9x=18](https://tex.z-dn.net/?f=9x%3D18)
---------->>>>
Divide both sides by 9.
![x=2](https://tex.z-dn.net/?f=x%3D2)
-------------------------
Hope this is helpful.