1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oliga [24]
3 years ago
15

Five cakes cost £2.50 how much do seven cakes cost

Mathematics
2 answers:
Illusion [34]2 years ago
7 0
$2.50 divided by 5= 0.5
0.5x7= 3.5
Your answer is $3.50 per cake but since you need 7 you do, $3.50x7= 24.5
So the final answer is $24.50
leonid [27]2 years ago
3 0
To get the answer. you have to find the unit rate.
To find the unit rate, divide 2.50 by 5 which is 0.5 or 50 cents.
(You can check to see if you did this right by multiplying, so .5x5=2.5)
Then you multiply .5 by 7 which is 3.5, or $3.50.
You might be interested in
Hi please help me really need it!
adelina 88 [10]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

To Solve, just cube the terms on the right side to see if they go back to the number on the left.

The first part is true because multiplying 11 * 11 * 11 = 1331.

The second part is true because multiplying 5 * 5* 5 = 125.

The third part is false because multiplying 8 * 8 * 8 = 512.

The fourth part is true because multiplying 1 * 1* 1 = 1.

8 0
2 years ago
Find the distance between the origin and the points (-8,4)​
Papessa [141]

Hi, I'm happy to help!

To solve this, we need to find the distance from the origin to the y coordinate value, x coordinate value, then use the Pythagorean Theorem.

The origin of a graph (center) has the coordinates (0,0), so this will be our other coordinates.

First, let's find the x coordinate distance change. We move from the x coordinate 0, to the x coordinate -8, <u>so we move 8 x units.</u>

Next, let's find the y coordinate distance change. We move from the y coordinate 0, to the y coordinate 4, <u>so we move 4 y units.</u>

Now that we have these two leg lengths, let's imagine this as a right triangle. Moving from the origin, we draw a line from (0,0), to (-8,0). Then, we draw a line from (-8,0) to (-8,4). Now, draw a direct line from (0,0), to (-8,4). We have the length of the first(8) and second(4) lines, and we need to find the third line length to find our answer. To do this, we use the Pythagorean Theorem, which states that a²+b²=c². This says that, in a right triangle, the square of the two shorter lengths equals the square of the longest length. The longest length is what we are solving for.

Let's say x distance is a, and y distance is b. Now, apply the values:

8²+4²=c²

64+16=c²

80=c²

Now, we need to find the value of c, so we need to find the square root of 80.

√80=c

8.9442...=c

Since the number goes on forever, we need to round it. For this example, let's round it to the nearest tenth, which would be 8.9.

<u>To summarize the distance between the origin and the coordinates (-8,4), is about 8.9.</u>

I hope this was helpful, keep learning! :D

8 0
2 years ago
Mr. Thomas deposited 2500 in a new bank account. The bank pays 6.5% interest compounded annually on this account. He makes no de
kotykmax [81]

Answer:

ghjghf

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
2 different companies offer online subscriptions. Company A charges $75 upfront and $20 per month. Company B does not charge the
ki77a [65]

Answer:

15 months

Step-by-step explanation:

Given that company A charges  \$75 upfront and \$20 per month and company B does not charge the upfront fee but charges \$35 per month.

Let after n months both the company charges the same amount.

Total charges by the company A=\$ (75+n\times 20) and total charges by the company B=\$ (n\times 35).

Now, from the given condition both the charges are equal, so

75+n\times 20=n\times 35 \\\Rightarrow 75= 35 n - 20 n\\\Rightarrow 75= 15 n \\\Rightarrow n= \frac {75}{5} \\\Rightarrow n= 15

Hence, after 15 months both the company charges the same amount.

4 0
3 years ago
Tanner is picking three varieties of apples at an orchard: Gala, Fuji, and Jazz. Each type of apple has a different cost per pou
Makovka662 [10]

Answer:

2g + 2f = 5.16

7g + 9f = 21.24

Step-by-step explanation:

Let

Gala = g ; Fuji = f ; jazz = j

g + f + j = 5.16 - - - (1)

j = g + f - - - (2)

From (1):

g + f + g + f = 5.16

2g + 2f = 5.16 - - - (3)

Total pound picked by Tanner = 12

3 Pounds of g ; 5 pounds of f

j = 12 - (5 +3) = 4 pounds

3g + 5f + 4j = 21.24 - - - (4)

3g + 5f + 4(g + f) = 21.24

3g + 5f + 4g + 4f = 21.24

7g + 9f = 21.24 - - - - - (5)

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Select the correct answer<br> Which expression represents the series 1 + 5 + 25 + 125 + 6252
    15·1 answer
  • Find the inverse function of f(x)= <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7Bx%2B4%7D%20%2B7" id="TexFormula1" title=" \sqr
    12·1 answer
  • I have 3 equations 9x+6, 2(5x-3) and 5y+14 how do i solve for x?
    15·1 answer
  • When two lines intersect they form two pairs of opposite angles called?
    7·2 answers
  • ¿Cuál fraccion es<br>equivalente al decimal 0.18?​
    7·1 answer
  • Write an equation perpendicular to y = -2x - 7 that passes through the point (4, 3)
    11·1 answer
  • Asap please help i really need this question answered
    10·1 answer
  • Find the measure of each angle.<br><br> 10x - 20=<br> 7x + 4
    10·2 answers
  • Consider the following polynomial:
    15·1 answer
  • The revenue, in thousands of dollars, of a new flavor of liquor is given below as function of the number of gallons (in hundreds
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!