1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kobotan [32]
3 years ago
11

One jar can hold 480 g of mung beans. How many at least the same jars are needed to fill 3.8 kg of mung beans?​

Mathematics
1 answer:
Ivenika [448]3 years ago
3 0

Answer:

8

Step-by-step explanation:

7 jars will be completely filled with mung beans

and then 7 × 480 = 3.360 g and 3.800 - 3,360 = 440 g will be left so we need another jar

in total we need 8 jars

You might be interested in
What is mѕТ?<br> ооо<br> 0100°<br> o 108°<br> o 130°<br> 0 160°
lara [203]

Answer:

most is 160 hope I helped

8 0
3 years ago
Sales tax is 7%. If c represents the retail cost of an item, which of the following expressions represent(s) the total cost of t
Lilit [14]

Answer. C + .07c

Step-by-step explanation:

C is retail. Sales tax of 7% (.07) is added to that retail cost to reach the total sales price

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Each tree in the orchard had exactly 118 apples on it. The number of apples in the whole orchard was 2,242. How many apple trees
sergejj [24]
118×2242
= 264,556
this is the answer
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
−5 1 3 − 2 1/3<br><br><br><br><br> zzzzzzzzzzzzzzz
Leona [35]

Answer:

5 1/3

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone give an explaination please<br><br>​
iren [92.7K]

Answer:

x ≥ -3

x ≤ 3

Step-by-step explanation:

For the first inequality, just add 3 to both sides.

For the second inequality, add 4 to both sides then divide both sides by 3.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify this expression. If it is already simplified, then write it as it is.<br> 2p – 2 – 9 - 9p
    11·1 answer
  • Given: m || n and p is a transversal
    15·2 answers
  • Mike has 19 golf balls. Fred has 3 times as many. Rayhas half as many balls as Fred and mike combined.how many golf balls do the
    6·2 answers
  • Help me!! &lt;ABC = ____?
    13·1 answer
  • 4. If it costs $18 for 24 pounds of grapes, how much would 8 pounds cost? What is the unit rate?
    8·1 answer
  • Complete the missing value?
    13·1 answer
  • ANSWER QUICK IF POSSIBLE - I GIVE BRAINLYEST
    15·1 answer
  • Help? very easy just volume
    5·1 answer
  • The volume of a cubic shaped water tank is 42875 m 3 , then the height of the water tank is ________m
    11·2 answers
  • A pebble is tossed into the air from the
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!