1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nikklg [1K]
3 years ago
8

Jack and Mary, a married couple, report taxable income of $280,000, which includes $200,000 from Jack's solely owned S corporati

on. The S corporation paid wages of $100,000 to employees (which does not include his salary). No acquisitions of depreciable property were made during the year.
Calculate the couple's QBI deduction.
Business
1 answer:
Strike441 [17]3 years ago
4 0

Answer:

$32,140

Explanation:

The QBI  on $280,000(57.3% of Taxable income)                  $160,700

Eligible Deduction of 20% on QBI                                            $32,140

You might be interested in
The following variable production costs apply to goods made by O'Brien Manufacturing Corporation: Item Cost per Unit Materials $
Reika [66]

Answer:

$50,000 ; $100,000 ; $150,000

Explanation:

The computation of the total variable production cost is shown below:

For 4,000 units, it would be

= 4,000 units × $12.50

= $50,000

For 8,000 units, it would be

= 8,000 units × $12.50

= $100,000

For 12,000 units, it would be

= 12,000 units × $12.50

= $150,000

Simply we multiplied the total variable cost per unit with the respective units

6 0
4 years ago
Consumer protections related to the Internet and telecommunications and direct-mail fraud are covered under the Financial Practi
Elden [556K]
False, it is not protected
4 0
3 years ago
Salespeople selling in foreign markets should tailor their presentations and closing styles to each market.​
Rasek [7]

The best answer to this question would be (A) True.

This is because culture will impact how your potential customers view your product. Even in the same country, different approaches should be used if the cultural divide is too vast between one area to the other.

An approach that works, for example, for urban customers in New York City, might not work with another set of urban customers based in Tokyo. Recognizing what works for each market means that you will be able to reap the best outcome possible from all of them.

3 0
3 years ago
Skysong, Inc. reports the following for the month of June. Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 250 $5 $ 1,250 12 Purchas
ziro4ka [17]

Answer:

Weighted average unit cost =  $8.78

Explanation:

<em>The weighted average method of inventory determines the average cost per unit of inventory each time a new batch is received. or every new batch received the average cost per unit is re-computed by dividing the total value of stock by the outstanding number of units.</em>

The explanation is completed using calculation below:

Total value of stock = (250× $5)   +  (500×$9) + (375 × 11)  = $9,875

Total units of stock = 250 + 500 + 375 = 1,125  units

Weighted average unit cost = Total value of stock / total units of stock

                                        =  $9875 / 1125 units = $8.78

Weighted average unit cost =  $8.78

5 0
3 years ago
Suppose that Portugal and Austria both produce beer and cheese. Portugal's opportunity cost of producing a pound of cheese is 3
Maksim231197 [3]

Answer:

Portugal and Austria

Comparative Advantage in the Production of Beer and Cheese:

1a. Portugal

b. Austria

2. a. 3 barrels and

b. 0.09 or 1/11 pounds

3.  A. 4 barrels of beer per pound of cheese

Explanation:

a) Data and Calculations:

Portugal's opportunity cost of producing a pound of cheese = 3 barrels of beer

Austria's opportunity cost of producing a pound of cheese = 11 barrels of beer

Price of trade (cheese in terms of beer) = 11/3 = 3.667 = 4

b) Portugal's comparative advantage over the production of cheese is her economy's ability to produce cheese at a lower opportunity cost than Austria.  This comparative advantage gives Portugal the ability to sell cheese at a lower price than Austria and realize a more favorable balance of trade.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Darian has decided to attend an out-of-state public four-year university. His expected expenses are shown in the table. Category
    8·2 answers
  • Which of the following business ownership structures offers the best liability protection but higher taxes? A. A nonprofit corpo
    10·1 answer
  • Ending assets for CompuHelp equals $650,000, and the beginning retained earnings was $325,000. If net income during the period w
    13·1 answer
  • At August 31, Kingbird, Inc. has a cash balance per books of $8,320 and the following additional data from the bank statement: c
    14·1 answer
  • Having decided what secondary sources you will use, you now need to decide whether you elect to use any primary sources for obta
    15·1 answer
  • Renaissance Technologies (RenTech) is a good example of a hedge fund that has benefited from the ________________ to the financi
    5·1 answer
  • All of the following are ways the WBS helps in managing projects EXCEPT Select one:
    14·1 answer
  • What responsibilities do you think people have as citizens in our global economy
    6·1 answer
  • Suppose that the administration in charge of the government proposes increasing spending on infrastructure. Assume that everythi
    15·1 answer
  • Preparing a stakeholder register and performing a stakeholder analysis are part of which knowledge area?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!