Answer:
Quinn values the apple pie at $4 and the chocolate cake at $10 = total $14
- since one "half" will only be chocolate, he needs $7 out of chocolate = 7/10 of the chocolate cake.
- the other "half" will include 3/10 of chocolate cake and the whole apple pie = (3/10 x $10) + $4 = $3 + $4 = $7
If Dustin chooses the second "half" he will receive 3/10 of chocolate cake and the whole apple pie = (3/10 x $4) + $6 = $1.20 + $6 = $7.20
Answer and Explanation:
The computation is shown below:
1. Overhead rates
For Molding Deptt
= Total Estimated overhead ÷ Total Machine hours
= $400,000 ÷ 5,000
= $80 per machine hour
For Polishing Deptt
= Total Estimated overhead ÷ Total Labor hours
= $80,000 ÷ 20,000
= $4 per machine hour
2. Overheads assigned to Form A is
= (80 × 3500) + (4 × 5000)
= $300,000
Overheads assigned to Form B is
= (80 × 1500) + (4 × 15000)
= $180,000
Now
Overhead cost per unit
Form A = $300,000 ÷ 30,000 = $10 per unit
Form B = $180,000 ÷ 50,000 = $3.6 per unit
Answer:
Therefore, An office is an important part of the organization in which different administrative and clerical functions are performed to achieve the objective of the organization. It has given importance to a functional area of business rather than a specific place. ... The office is the brain of an organization.
Answer:
1. Identification of strength
2.identificationof weakness
3. Identification of opportunity
4. Identification of threat
5. Optimum of use of resources