1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LuckyWell [14K]
3 years ago
15

Gina wants to ride bikes and the waves at Flagship Pier in Galveston. She rents a surfboard and a bicycle for 2 hours each. The

surfboard costs $25 per hour, and she spends $80 total. How much per hour does the bicycle cost?
Mathematics
1 answer:
Pachacha [2.7K]3 years ago
6 0
Surfboard= 25 per hour, she rent it for 2 hour so now she spent $50 on the surfboard .. now subtract how much she spends all together and how much she spent so far (80-50=30) now divide that by 2 (30/2=15) so for each hour she spends 15 for the bicycle..... 
You might be interested in
Two trains, Train A and Train B, weigh a total of 493 tons. Train A is heavier than Train B. The difference of their weights is
Vladimir79 [104]

Answer: Area of the floor or ceiling: Multiply the length by the width (10 feet x 12 ... feet (10 feet wide x 8 feet high) and the other is 96 square feet (12 feet x 8 feet). ... divide the total square footage of the floor by 9 (120 square feet / 9 ... To convert an area from square feet into square inches, simply multiply by 144.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is a measurement<br>​
ad-work [718]

Answer:

Its the instrument that measures unknown quality of goods.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Does anyone know the correct choice for this question? If its correct ill mark you as the best answer choice! Please!
Alchen [17]

Answer:

the answer is H. it's slope is 5/4 which is the opposite reciprocal of -4/5 and that makes the lines perpendicular.

7 0
3 years ago
Can some help me with my homework it’s number 5. 6. 7. 8. And 9.
BaLLatris [955]

Answers:

5. 296

6. 479

7. 801

8. 920

9. $281

Step-by-step explanation:

For 5-8, you add the 2 numbers. Line up the numbers by their place value.

For 9, it says she starts with $233. She worked for 6 hours today. She makes $8 for every hour. First, you have to find how much she made today. 6 hrs times $8 for every hr is $48. In total, she has $281 because we added the amount she starts with, and the amount she earned today.

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Which word describes the unit price​
Pavlova-9 [17]
The last one is right because it’s per 1 unit or in this case day
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write an algebraic expression for this word expression. the difference of n and 9
    15·1 answer
  • Which sequence can be generated from the formula f(x + 1) = (f(x))? x, 2x, 4x, 8x, … x, 2x, 4x, 6x, …
    8·2 answers
  • 8 thousandths + 6 ones 8 thousandths
    6·2 answers
  • Plz answer I need help Plz
    10·1 answer
  • Whats the correct answer?
    11·1 answer
  • You do not have to exsplain
    13·1 answer
  • 3. A pharmacist needs a blend of chemical containing 35% of manganese but she has one vial
    10·1 answer
  • F(x) = 6x + 3<br> g(x) = 3x - 2<br><br> help ASAP PLS
    6·1 answer
  • A bedroom wall is 32 m wide and 54 m long. What is the total area of the wall? A can of paint will cover 12 sq. meter. How many
    13·1 answer
  • Radio waves have the longest wavelength. If a particular radio wave is 1km long with a speed of
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!