1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
agasfer [191]
3 years ago
10

When you multiply a number by 1/4 is the product 1/4 of the original number?

Mathematics
1 answer:
ad-work [718]3 years ago
3 0
YES ! ! !
Remember this: In math, "of" almost always means "times".
You might be interested in
A survey was done that asked students to indicate whether they enjoy reading or playing video games.
Xelga [282]
8:1 because it's just and 8 to a 1
5 0
3 years ago
Use the definition of logarithm to simplify each expression.
konstantin123 [22]
1)\ \ \ log 10 ^{10}=x\ \ \ \Leftrightarrow\ \ \ 10^x=10^{10}\ \ \ \Leftrightarrow\ \ \ \ \ \ x=10\\\\2) \ \ \ log 10 ^{100}=x\ \ \ \Leftrightarrow\ \ \ 10^x=10^{100}\ \ \ \Leftrightarrow\ \ \ x=100\\ \\ 3)\ \ \ log 10 ^ {10-4}=x\ \ \ \Leftrightarrow\ \ \ 10^x=10^{10-4}\ \ \ \Leftrightarrow\ \ \ x=6
7 0
3 years ago
What is the y-intercept of the function f(x) = –4 • 2x? A. (0, –4) B. (0, –8) C. (0, 4) D. (0, 2)
mr Goodwill [35]
_C because multiply 2X times f(x) Kansas X out to make it zero Sony multiply -4 times X it will leave you with a positive four instead since X times X
5 0
2 years ago
What is the value of x?<br><br> x= ____ units
Vera_Pavlovna [14]
∵ ΔSRQ is a right triangle
and RT⊥SQ
∴ x² = ST * TQ
∴ x² = 9 *16 = 144

∴ x = √144 = 12
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ibrahim cuts the grass for several of his
REY [17]

Answer:

5 gallons per week

Step-by-step explanation:

He uses 1.25 gallons per 5 hrs

How many times does he use a full tank in a week?

20/5 =<u> 4 times</u>

To find the total amount of fuel used take 1.25 times 4

1.25 * 4 = 5 gallons

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Um help again. i’m terrible with math so an answer would really help thxs :)
    8·1 answer
  • the price of the a tablet was increased from $180 to $207. by what percentage was the price of the tablet increased?
    12·2 answers
  • what is the unit rate of 3 pizzas for $19.99 and round the answer to nearest hundredth ? PLZzz HELP ASAP!!!!​
    8·1 answer
  • Luke buys a certain brand of cereal that costs $11 per box. Luke changes to a super-saving brand of the same size. The equation
    5·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Csqrt%2018-%20%5Csqrt%202" id="TexFormula1" title="\sqrt 18- \sqrt 2" alt="\sqrt 18- \sqrt 2
    10·2 answers
  • ??????????????????????????
    14·1 answer
  • Find the radius and diameter of a circular puddle whose
    9·1 answer
  • A x=1 1/2<br>B x=2/3<br>C x=1/10<br>D x=7 1/2​
    13·1 answer
  • What is the value of x in the equation 2(x−3) 9=3(x 1) x? x = −3 x = −1 x = 0 x = 3
    5·1 answer
  • The distance between points A and B is 15. The coordinates of point A are (1, 18) and the
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!