1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paul [167]
3 years ago
10

Find the unit price for each trail mix. cost is $6.00 and weight 3/4Lb

Mathematics
1 answer:
iragen [17]3 years ago
5 0
6/ 3/4
6(4/3)
= 8

The answer is 8. 
You might be interested in
Need Help With This​
gregori [183]

Answer/Step-by-step explanation:

Let x = 4 (you and 3 friends)

Ticket cost per head = $5.50

Drink cost per head = $2.50

Popcorn cost per head = $4.00

<em>Expression representing total amount of money spent = $5.50(x) + $2.50(x) + $4.00(x)</em>

<em />

Evaluate the expression by plugging in the value of x = 4

Total amount of money spent = $5.50(4) + $2.50(4) + $4.00(4)

= $22 + $10 + $16 = $48

<em>Total amount of money spent = $48</em>

8 0
3 years ago
I need clean and clear answers please!<br><br> Thank you
lina2011 [118]
Okay so we get: subtract m + 8 from 5m + 11

5m + 11 = 16 + m or 16m

16m - 8 +m or 8m = 8m or 8 + m

5 0
2 years ago
A theater group is having a carwash fundraiser. The group can only wash 45 cars with the amount of soap they purchased. Each car
Vesnalui [34]

Answer:

<h2>The domain for this function is c > 0 where c \in Z.</h2>

Step-by-step explanation:

The given function is

f(c)=7c

Where c represents cars. This function models the profits they make.

Now, as you can deduct already, we can define to different domains, the mathematical one and the reasonable one.

The reasonable domain is about all the useful values to the problem. For example, as we are talking about car, they can't wash -5 cars, so negative numbers are excluded. Similarly, they can't wash 6.75 cars, because that would imply an incomplete job.

Therefore, the domain for this function is c > 0 where c \in Z.

(Notice that we specify that the independent valur can only use whole positive numbers only).

5 0
3 years ago
12 for charity walk 3 miles how much did his cousin pay per mile
WITCHER [35]
His cousin paid 4 per mile. You have to find the unit rate and you find that by dividing 12 by 3 which gives you 4. 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Explain how you know that 88 is a solution to the equation 1/8x=11
zhuklara [117]
Rearrange the equation so that x = 11 divided by 1/8
Solve for x (11 divided by 1/8 = 88)
5 0
2 years ago
Other questions:
  • If Brody makes a wooden platform that is 10 ft long 2 ft tall 4 ft deep and you have a platform that is 5 ft long 1 ft tall in 2
    15·1 answer
  • Evaluate the limit. 8n^+5n+2/3+2n
    9·1 answer
  • The graph of the function f(x) = (x +2)(x + 6) is shown
    8·1 answer
  • According to the Empirical Rule, 99.7% of scores in a normal distribution fall within 2 standard deviations of the mean.
    6·1 answer
  • What is the answer in eureka math page 24 question 5
    14·1 answer
  • Can someone help me out
    10·2 answers
  • PLEASE HELP THANK YOU
    13·1 answer
  • How do i solve this ?<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=5y%20-%202y%20%3D%2010%20%5C%5C%20" id="TexFormula1" title="5y - 2y =
    8·1 answer
  • HELP HELP HELP HELP PLS
    8·2 answers
  • Help meee plss it’s timed !!
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!