1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mrrafil [7]
3 years ago
7

In order to estimate the typical amount of TV watched per day by students at her school of 1,000 students, a student has all of

the students in her statistics class (30 students) take a short survey, finding that, on average, students in her statistics class report watching 1.2 hours of television per day.​
Mathematics
1 answer:
Alja [10]3 years ago
6 0

Answer:

1) the number of hours of TV watched

2)  quantitative

3) Mean or Median

Completed details of Question

Additional details to the question are as below

1) Identify the variable measured on each student.

2) Is the variable categorical or quantitative?

3) Identify two statistics that the student could use to summarize the variable.

a) Mean or Median

b) Mean or Proportions

c) Mean or Mode

d) Median or Mode.

Explanation to the answer:

1) The variable measured on each student is the number of hours of TV watched

2) The variable is the amount of time, therefore it is quantitative.

3)  Quantitative data can be used compare the exact size and extent of difference in two quantities. Therefore, the two statistics that the student could use to summarize the variables would be Mean or Median. Mean will be the average time and Median will be the middle when the amount of time is ordered from least to greatest.

You might be interested in
Please help me with this question URGENT PLEASE ANSWER THIS MATH QUESTION
lesya [120]

Answer:

(4,0)

Step-by-step explanation:

The object is first at (0,0)

It is reflected across line x=-2, this means you draw the mirror line at x=-2 and count 2 equal units backwards to get the image.The image will be at ;y=0\\\\x=-2-2=-4\\\\\\=(-4,0)

The image (-4,0) is then reflected on the y-axis

You know reflection on the y-axis, the y-coordinate remains the same but the x-coordinate is changed to its opposite sign.

Hence;

(- -4,0)= (4,0)

The image will move 8 units towards positive x-axis.This is the same as moving 4 units from the mirror line at (0,0) and land at (4,0)

6 0
3 years ago
Lorde help me<br> surface area 10 points
USPshnik [31]

Answer:

1560 in^2

Step-by-step explanation:

10x22 = 220 bottom rectangle

1/2(10)(24) = 120 side triangle

22x26 = 572 front rectangle

24x22 = 528 back rectangle

220+120+120-572+528= 1560

6 0
3 years ago
Help me with this math problem, I need someone to guide me through it I don’t understand what I’m supposed to do first
natita [175]

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

The parent function is x^2 which is a parabola at vertex (0,0)

g(x) = ( x+3) ^2

y = f(x + C) C > 0 moves it left  

So the parabola is shifted to the left 3 units

h(x) = -( x+3) ^2

y = −f(x)  

Reflects it about x-axis

Means flip it about the x axis

7 0
3 years ago
Use synthetic division to divide (x^ 3 + x^ 2 – 40x – 4) ÷ (x – 6)
Marina CMI [18]
The answer is C.

Hope this helps!!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the rate unit for 1700 meters in 40 minutes <br><br><br><br> please help
Rudik [331]

Answer:

42.5m/s

Step-by-step explanation:

Divide by 40

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Which represents the solution to the absolute value equation 5[2x-4] +1 =11
    9·1 answer
  • Evaluate the limit using the appropriate Limit Law(s). (If an answer does not exist, enter DNE.) lim t → −2 t4 − 3 2t2 − 3t + 3
    14·1 answer
  • A store sells 12 cans of nuts for $33. How much would it cost you to buy 5 cans of nuts?
    14·2 answers
  • A company is paying a local radio station to run its commercials. The cost for running commercials is a one-time campaign fee an
    6·1 answer
  • A dolphin ate 2604 pounds of fish during the 31 days in march. What is the average amount of fish the dolphin ate per day.
    14·2 answers
  • Identify the quadratic function(s). (Select all that apply.) 8 - 5x = 4(3x - 1) (4a + 2)(2a - 1) + 1 = 0 2y + 2(3y - 5) = 0 2b(b
    9·1 answer
  • Mandy made a graph to show the relationship between the number of Fun-Fair prizes purchased and the total cost of the prizes.Whi
    14·1 answer
  • Hi can u pls help am trying to figure this out
    10·1 answer
  • A package of 4 red,white and blue hats costs $8. What is the unit rate
    13·2 answers
  • Solve for x:<br><br> x/8 - x/9 = 1
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!