Answer:
He won 6 games and lost 24 games.
$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.
I am sorry , i no have graph
Answer:
x = sqrt(3)/5 - 9/5 or x = -9/5 - sqrt(3)/5
Step-by-step explanation by completing the square:
Solve for x over the real numbers:
4 (5 x + 9)^2 - 33 = -21
Add 33 to both sides:
4 (5 x + 9)^2 = 12
Divide both sides by 4:
(5 x + 9)^2 = 3
Take the square root of both sides:
5 x + 9 = sqrt(3) or 5 x + 9 = -sqrt(3)
Subtract 9 from both sides:
5 x = sqrt(3) - 9 or 5 x + 9 = -sqrt(3)
Divide both sides by 5:
x = sqrt(3)/5 - 9/5 or 5 x + 9 = -sqrt(3)
Subtract 9 from both sides:
x = sqrt(3)/5 - 9/5 or 5 x = -9 - sqrt(3)
Divide both sides by 5:
Answer: x = sqrt(3)/5 - 9/5 or x = -9/5 - sqrt(3)/5