1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lesya [120]
2 years ago
5

How do you solve 8x-7= 3x 9?

Mathematics
1 answer:
gtnhenbr [62]2 years ago
3 0
8x - 7 = 3x + 9
8x - 3x = 9 + 7
5x = 16
x = 16/5 = 3 1/5
You might be interested in
CAN ANYONE HELP ME WITH THIS !!!!??? *****Theres 2 questions *****
tatyana61 [14]
Number 1 is 9.03 Hope this HELPS!!!!!
8 0
3 years ago
Ayden wants to sell a total of $150 worth of candy bars for his school fundraiser. Each candy bar costs $1.50. How many candy ba
worty [1.4K]

Answer:

100 Candy Bars

Step-by-step explanation:

Hey!

==================================================================

Ayden wants to sell a total of $150 worth of candy bars for his school fundraiser. Each candy bar costs $1.50. How many candy bars will he have to sell in order to meet his goal?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

We can create an algebraic Equation to solve this.

<u>- We know that Each Candy Bar costs $1.50.</u>

<u>-We multiply the Amount of Candy Bars with the price. </u>

<u>-We know the profit should be $150</u>

⇒ 1.50x = 150

-<u>Divide</u> by 1.50 on both sides

⇒ 1.50x/1.50 = 150/1.50

-<u>Simplify</u>

⇒ x = 100

==================================================================

<em>Hope I Helped, Feel free to ask any questions to clarify :) </em>

<em> Have a great day! </em>

<em> More Love, More Peace, Less Hate. </em>

<em>        -Aadi x</em>

4 0
3 years ago
Which is a better buy: 3 pounds for $3.87 or 5 pounds for $6.65?
ANEK [815]
5 pounds for 6.65 because you will get more pounds for a good amount of money.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Part A
Simora [160]
I forgot how to do this in middle school_
3 0
3 years ago
Which gives the correct values for points A, B, C, and D?
saveliy_v [14]

Answer:

<em>The correct answer is: A</em>

Step-by-step explanation:

<u>Points on a Numeric Line</u>

The numeric line shown in the figure has four points A, B, C, and D. It's clear that each marked division of the line has a value of 1/4 units and all four points are below the reference zero, thus all are negative.

Point A is clearly on the -2 mark, thus

A=-2

Point B is one mark above A, thus it's located at:

B=-2+\frac{1}{4}=-\frac{7}{4}=-1\frac{3}{4}

B=-1\frac{3}{4}

Point C is one mark below -1, thus:

C=-1-\frac{1}{4}=-1\frac{1}{4}

Finally, point D is one mark below 0:

D=-\frac{1}{4}

The correct answer is: A

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A school cafeteria sold 1,280 slices of pizza the first week,640 the second week,and 320 the third week.if this pattern continue
    12·1 answer
  • What value of c makes the equation true?
    7·1 answer
  • given the functions f(x) = 3x2, g(x) = x2 − 4x + 5, and h(x) = –2x2 + 4x + 1, rank them from least to greatest based on their ax
    9·1 answer
  • Simplify.<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20-%20%286p%20%7B%7D%5E%7B2%7D%20%20-%20q%20-%204%29%20%2B%20%283%20-%20p%20%7B%
    6·1 answer
  • Y= 1/2x;x= -18 what is the value of y given value of x
    9·2 answers
  • A street vendor sells two types of newspapers, one for $.25 and the other for $.40. If she sold 100 newspapers for $28.00, how m
    5·2 answers
  • Erin's water bottle holds 600mL of water. Dylan's water bottle holds 1 Liter of water. Whose water bottle has the greater capaci
    11·2 answers
  • Is the relation a function (0, 3), (4, 0), (8, 0), (4, -3), (-5, 8) ​
    13·1 answer
  • Write an equation in slope-intercept form for the line with slope 6 and y-intercept -5.
    12·2 answers
  • 8) What is 7.1 x 10-3 in standard form? A) 0.0071 B) 0.071 C) 710 x D) 7,100
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!