1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valkas [14]
2 years ago
11

Solve, show all four steps.

Mathematics
1 answer:
Eva8 [605]2 years ago
4 0
3x-6+10x+15=35
10x+3x=35-15+6
13x=26
x=2
You might be interested in
What is the prime factorization of 585?
meriva

The prime factorization is 3 x 3 x 5 x 13

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The perimeter of a regular hexagon is 78 cm .What will be the length of each side?
k0ka [10]

Answer:

13 cm

Step-by-step explanation:

78/6=13

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mariah went to the store to buy a coat. The coat originally cost $120.00. Mariah used a coupon
creativ13 [48]

Answer:  $24

Step-by-step explanation:

Mariano saved $24because

120 x 0.2=24

She payed $96

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The area of a square garden is 49 ft^2. How long is each side of the​ garden?
schepotkina [342]

Answer:

7

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equivalent to 10i/2-i<br> a. –5i – 2<br> b. –4i – 2<br> c. 4i – 2<br> d. 5i – 2
scoray [572]
The answer to the question is
C. 4i-2
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Create a real world problem that represents 2/3+2/5
    13·1 answer
  • 9 meters of gold wire. How long is the wire in millimeters?
    12·2 answers
  • For several years, Graham has gathered data on students who own a computer and on their performance on a typing-speed test. He c
    8·1 answer
  • BRAINLIESTTT ASAP! PLEASE HELP ME :)
    6·1 answer
  • What is 18 percent of 2 Lb?
    12·2 answers
  • 5x - 2y = 14<br>2x + 2y = 14<br>[by elimination]​
    11·1 answer
  • 29.95 withb6 percent tax
    7·1 answer
  • A 3-pound box of grapes costs $12.00. What is the price per ounce?
    13·2 answers
  • A train is traveling at a velocity of 75 km/hr it takes a train 5 hours to get to its destination how far did the train travel t
    14·1 answer
  • Complete the remainder of the table for the given function rule
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!