1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PIT_PIT [208]
3 years ago
13

A basketball and a pump cost $31. If the basketball costs 3 times as much as the pump how much does each item cost?

Mathematics
1 answer:
postnew [5]3 years ago
4 0
3 times 7.75 = 23.25 + 7.75 = 31.00
so the basketball is $23.25 and the pump is $7.75
You might be interested in
Which of these statements is true?
liberstina [14]

Answer:

Dont know the answer but good luck

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Can someone help me with this question please ?
Aneli [31]

Answer:

16 i think

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help,Thanks;)
vichka [17]
To solve this, you divide the price by the amount of ounces, and find the one which results in the smallest number. That was B, $4.29 for 12 ounces.
4 0
4 years ago
Which of the following equations is of a parabola with a vertex at (0, -5)
Harlamova29_29 [7]

The x, which is zero in this case will always be the number that goes on the inside of the equation, so far you have y=(x+0)^2 or y=x^2.

The y, which is negative will go on the end of the equation. So you get y=x^2-5

The equation is y=x^2-5 or C if it is multiple choice

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What’s the answer to 10=7-m
dsp73

Answer:

m=-3

Step-by-step explanation:

10=7-m

m=7-10=-3

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Why would ww2 make it easier for African nations to gain independence
    9·2 answers
  • Solve for x. 12x=20 <br> 140<br>110<br> 10<br> 40
    14·2 answers
  • Andrew is going on a weekend camping trip. He has 3 7/8 gallons of water. How much water might he use on Saturday? How much woul
    5·1 answer
  • Name the ray in the figure.<br> &lt;—•A———————•B
    5·1 answer
  • a mechanic charged $220.28 to repair a car the price included charges for e hours of labor and 126.53 for parts how much does th
    8·2 answers
  • HELP !!!!!!! MATHLAB.COM
    11·1 answer
  • Simplify the expression, please.<br><br> (-2)^5
    7·2 answers
  • Given that a x b = 70, work out the value of 3b/a
    5·1 answer
  • What is the value of x
    5·1 answer
  • Need help!!! Will make brainlyest!!
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!