1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DedPeter [7]
3 years ago
15

2. A fair six-sided die is thrown 6,000 times.

Mathematics
1 answer:
Elenna [48]3 years ago
6 0

Answer:

1/6 and 3/6

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Hanisha is travelling to another country.
const2013 [10]
The total distance will be 8685.2 kilo meters if she travelled by plane
4 0
3 years ago
1. Scientists estimate the rate of the wildebeest running at full speed to be 66 feet per second. Write a function rule to descr
lorasvet [3.4K]

1. d. d = 66t

The maximum speed of the wildebeest is v=66 ft/s. Speed is defined as the ratio between the distance covered (d) and the time taken (t):

v=\frac{d}{t}

Re-arranging the formula, we get

d=vt

And substituting v=66 ft/s, we find

d=66t


2. c. y = 5 - n

In fact, we can check that this rule satisfies all the numbers of the sequence:

n=3 --> y = 5 - 3 = 2

n=4 --> y = 5 - 4 = 1

n=5 --> y = 5 - 5 = 0

n=6 --> y = 5 - 6 = -1


3. d. $5.50, $11.00, $16.50; E = 5.50h

In fact, if we use the rule E=5.50 h, we see that the table is completed as follows:

h=1 --> E=(5.50)(1 h)=5.50$

h=2 --> E=(5.50)(2 h)=11.00 $

h=3 --> E=(5.50)(3 h)=16.50$

h=4 --> E=(5.50)(4 h)=22.00$

h=5 --> E=(5.50)(5 h)=27.50$


4. c. if d ≥ 5 then C = 4.70d, if d < 5 then C = 4.70d - 1; $17.80, $32.90

If the number of days is more than 5, the cost is 4.70$ per day, therefore c=4.70d (where d is the number of days); if the number of days is less than 5, one dollar is returned, so the cost will be C=4.70d-1. By applying this rule, we can calculate the rental cost after d=4 days and d=7 days:

- d=4 --> c=4.70*4-1=17.80$

- d=7 --> c=4.70*7=32.90$


5. b. y = 3x + 3

In fact, we can check this is the correct rule by substituting the numbers:

x=0 --> y=3*0+3=3

x=1 --> y=3*1+3=6

x=2 --> y=3*2+3=9

x=3 --> y=3*3+3=12

x=4 --> y=3*4+3=15


7. x -2 -1 0 1 2

y (-16 ) (-6 ) (4 ) (14 ) (24 )

The rule we have to apply is:

-10x + y = 4

Re-arranging it, we can solve for y:

y = 10x + 4

So, let's substitute the different values of x:

x=-2 --> 10*(-2)+4=-20+4= -16

x=-1 --> 10*(-1)+4=-10+4= -6

x=0 --> 10*0+4= 4

x=1 --> 10*1+4=10+4= 14

x=2 --> 10*2 +4 =20+4 = 24


8. y = -5x - 1

In fact, if substitute the different values of x given by the problem, we find:

x = -2 --> y = -5*(-2) -1= 10 -1 = 9

x = -1 --> y = -5*(-1) -1 = 5 -1 = 4

x = 0 --> y = -5*0 -1 = -1

x = 1 --> y = -5*1 - 1 = -6

x = 2 --> y = -5*2 -1 = -11


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mark got 14 problems wrong on his test. His score was 72% correct. How many problems were on the test? Please show work.
stira [4]
Consider that 100%-72%=28% represents the percentage of wrong answers. I would think as fractions as:
if 100%  is the total number of answers and 28% are the wrong ones
as
if x is the total you have 14 wrong you can write:
\frac{100}{28} = \frac{x}{14}
x=(100/28)*14=50 questions
7 0
3 years ago
What is the equation of this line?<br> y=3/2x −2<br> y=−2x+3/2<br> y=−2x+2/3<br> y=2/3x −2
podryga [215]
The answer is the last one, y = 2/3 -2
Use the rise over run strategy on linear functions such as this one
7 0
2 years ago
Hans needs to memorize words on a vocabulary list for Latin class. He has memorized 20 of the words which is 1/4 of the list. Ho
Sliva [168]
If hans memorized 20 of the words which is 1/4 of the list that means you need to multiply by 4 to get the total number of words which would be 80.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Plzzz answer I will mark brainiest
    7·1 answer
  • Which algebraic expression is a polynomial? 4x2 – 3x + StartFraction 2 Over x EndFraction –6x3 + x2 – StartRoot 5 EndRoot 8x2 +
    12·2 answers
  • In a three-game baseball series, the Braves scored 5 runs in the first game, 4 runs in the second game, and 0 runs in the last g
    14·1 answer
  • The squirrel could store 48 nuts per hour. Write the two rates (ratios) implied by this statement. How many nuts could the squir
    13·1 answer
  • Tell whether the pair of polygons is similar. Explain why or why not.
    8·2 answers
  • 846 x (84) what is it?
    6·2 answers
  • Is 2 a solution to 4x - 3​
    9·1 answer
  • An astronaut on the moon throws a baseball upward. The astronaut is 6 ft 6 in tall, and the initial velocity of the ball is 40 f
    15·1 answer
  • You are school supply shopping in together as a package of six pencils for $2.70 how much does each pencil cost
    12·2 answers
  • Expressions equivalent to(-35 divide 5
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!