300miles÷15=20
Efficient:20miles/gallons of gas
Yes. The triangles are both right triangles, which means they both have a single right angle.
The total worth of the 4 pounds and 8 ounces of box is $1800
<h3>Total cost</h3>
Weight of the boxes:
- 4 pounds
- 8 ounces
- Cost of each pound = $400
Convert ounces to pounds:
8 ounces to pounds = 0.5 pounds
Total cost of the boxes = 4 pounds (400) + 0.5 pounds (400)
= 1600 + 200
= $1,800
Learn more about ounces to pounds:
brainly.com/question/10618309
#SPJ1