1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Semenov [28]
3 years ago
6

Using the following prices, calculate the unit price to determine how much it would cost for 7 muffins and 14 juice boxes. $7.74

for 6 muffins $5.52 for 8 juice boxes a. $18.69 b. $19.89 c. $21.91 d. $26.52
Mathematics
1 answer:
Snezhnost [94]3 years ago
5 0

Answer:

A

Step-by-step explanation:

You might be interested in
I need help is it a active scalene triangle yes or no?
mina [271]
No it is not. that is a right scalene triangle. Acute triangle has three angles less than 90.
8 0
3 years ago
Simplify the expression:<br><br> q+5(3+6q)
xenn [34]

Answer:

31q+15

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Original price: $92 <br> Discount: 10% <br> Sale price: ?
qwelly [4]

Answer: $ 82

Step-by-step explanation:

92 - 10 = 82

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do i solve x/3+10=15
yaroslaw [1]

step-by-step.

x

3

+10=15

Step 1: Simplify both sides of the equation.

1

3

x+10=15

Step 2: Subtract 10 from both sides.

1

3

x+10−10=15−10

1

3

x=5

Step 3: Multiply both sides by 3.

3*(

1

3

x)=(3)*(5)

x=15

Answer:

x=15

8 0
3 years ago
exercise 5 explain how you know the values of the digits in the number 58?then exercise 6 `explain why you should record a 1 in
melamori03 [73]
58 is 50 plus 8. So its 50 and 8.That is for the first one.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Which reason justifies Statement 1?
    8·1 answer
  • Jim’s lunch account has a balance of $58.19. If lunch costs $2.74 per day, how many days will Jim be able to buy lunch before hi
    11·2 answers
  • The reciprocal of 1 2/5
    8·1 answer
  • The average kinetic energy of the atoms in an object determines its _____.
    12·2 answers
  • Which choice could not be a set of intervals for a frequency table of histogram?
    10·1 answer
  • The length of a rectangle is 3 inches more than twice its width, and its area is 65 square inches. What is the width?
    9·1 answer
  • The box-and-whisker plot shows the weights, in kilograms, of randomly selected
    5·1 answer
  • There are 20 students in the drama club. Next year, 5
    13·1 answer
  • In a fruit cocktail, for every 30 ml of orange juice you need 45 ml of apple juice and 25 ml of coconut milk. What proportion of
    6·1 answer
  • Please help i will give crowns
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!