1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bumek [7]
3 years ago
10

Write 0.31 Repeating as a fraction in simplest form.

Mathematics
1 answer:
KengaRu [80]3 years ago
8 0

Answer:

The answer is 31/100

Step-by-step explanation:

Convert the decimal number to a fraction by placing the decimal number over a power of ten. Since there are  2  numbers to the right of the decimal point, place the decimal number over  10 2 ( 100 ) . Next, add the whole number to the left of the decimal.

You might be interested in
What conjecture can you make about the sum of the first 22 positive even numbers?
alekssr [168]

Answer:

A.) The sum of the product of the number of terms and the number of terms plus one.

Step-by-step explanation:

So, we have the sum of the first 22 positive even numbers:

S = 2 + 4+ 6 + ... + 44

We know the sum of such sequence is given by the (sum of the first number (2) and the last number (44)) multiplied by the number of terms (11).

S = (2 + 44) * 11 = 46 * 11 = 506

Answer A tells us it should be the sum of the number of terms (22) by the number of terms plus one (22 + 1 = 23).

S = 22 * 23 = 506

That's confirmed.

Answer B would give 22 * 21 = 462, so it's not right

Answer C would give 22 * 2 = 44, obviously not right

Answer D would give 22 * 22 = 484, close but not right.

7 0
3 years ago
Is (1,3) a solution of y = 3x2?
pickupchik [31]
No this is the awnser-3x+y=2
8 0
2 years ago
Last week,the price of apples at a grocery store was 1.60 per pound.This week,apples at the same grocery store are on sale for a
Degger [83]

Answer:

The total price of 4\frac{1}{2}  pounds of apples is <u>$6.48</u>.

Step-by-step explanation:

Given:

Last week,the price of apples at a grocery store was 1.60 per pound.This week,apples at the same grocery store are on sale for a 10% discount.

Now, to find the total price of 4 1/2 pounds of apples this week at the grocery store.

The price of apples at a grocery store last week was = $1.60 per pound.

This week apples at the same grocery store is on sale of 10% discount.

Thus, the price of apples at a grocery store this week is:

1.60-10\%\ of\ 1.60.

=1.60-\frac{10}{100} \times 1.60

=1.60-0.16

=\$1.44.

So, the price of apples per pound this week is $1.44.

Now, to get the total price of 4\frac{1}{2} pounds of apples by using unitary method:

If 1 pound of apples cost = 1.44.

Then, \frac{9}{2} pound of apples cost = 1.44\times \frac{9}{2}

=1.44\times 4.5

=\$6.48.

Therefore, the total price of 4\frac{1}{2}  pounds of apples is $6.48.

4 0
3 years ago
How do I start off these problems?
Marina CMI [18]
First of all you have to make them equal to each other. What I mean is the following
3x+20=2x+40
Then you should just solve for x
8 0
3 years ago
Plz help I’ll pay I promise this is timed
Wewaii [24]

Answer:

you can say u are mutiplying them by two each times see

2:16

4:32

6:48

8:64

10:80

12:96

Step-by-step explanation:

mark brainlyest

4 0
3 years ago
Other questions:
  • You are paid $8.35/hr at your part time job. your deductions are FICA (7.65%), Federal tax withholding (9.15%), &amp; state tax
    7·1 answer
  • A store sells packages of pencils.which package offers the best unit price
    7·1 answer
  • Angle CAB=90<br> AB=AC=DE<br> BD=9<br> CE=8<br> Find DE
    12·1 answer
  • What is an expression equivalent to 48+30​
    13·2 answers
  • Insert two arithmetic means between -2 and 13. <br> A. 1, 10<br> B. 3, 8<br> C. 2, 9<br> D. 4, 7
    11·1 answer
  • Evaluate hj - h, if h = 4 and j = 6.
    9·1 answer
  • Please help! Please!
    6·1 answer
  • PLEASEEEEEE HELPPPP IM BEGGING ISOMEONE PLEASEEEE​
    12·2 answers
  • There is a stack of 10 cards, each given a different number from 1 to 10. Suppose we select a card randomly from the stack, repl
    14·1 answer
  • The data set represents the total number of tickets each person purchased for a play.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!