Answer:
B
Step-by-step explanation:
<span>In this question, we assume the pizza is a circle with radius r and diameter d. The radius is also known as (d/2). The area of a circle is A=pie*r^2. Q1: The area of a 16 inch pizza is A = pie * (16/2)^2 = pie * 8^2 = pie *64 = 201.06 in^2. Q2: To determine the cost per slice, just divide the total cost by the number of slices. In this case you would divide 12.50 by 8 (total slices) to get 12.50/8=$1.56/slice. Q3: The cost per square inch of the pizza would be total cost divided by the total area in square inches. This would give you 12.50/201.06 = $0.06 per square inch.</span>
To solve this problem, you first need to subtract 100,034-9,348. You do this because Lexi scored that many points LOWER than Rial. You then take the answer to that subtraction problem (90,696) and add 9,749 to that answer. You do this because Susie scored 9,749 MORE than Lexi. You should get 100,435. This is Susie's score, so your final answer is 100,435 points.
If my calculations are correct I think it's 50
49=16+x^2
x^2= 33
x= square root of 33