1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mr Goodwill [35]
3 years ago
7

Solve the system of equations. \begin{aligned} & -10x+3y = 5 \\\\ & x=y-4 \end{aligned} ​ −10x+3y=5 x=y−4 ​

Mathematics
1 answer:
Ksenya-84 [330]3 years ago
7 0

Answer:

x = 1

y = 5

Step-by-step explanation:

You can use either substitution or elimination for this problem. I will use substitution.

Step 1: Replace x in the 1st equation

-10(y-4) + 3y = 5

-10y + 40 + 3y = 5

-7y = -35

y = 5

Step 2: Plug <em>y </em>into an original equation to find <em>x</em>

x = 5 - 4

x = 1

And you have your final answers!

You might be interested in
What is the rule for the reflection?<br> Pls help me
Luda [366]
I want to say B
This is filler to answer
6 0
3 years ago
The perimeter of a square room is 24 m. What is the cost of flooring the room with redwood if the cost is $15.00 per square mete
svetlana [45]

Answer:

$360.00 for the whole room

Step-by-step explanation:

5 0
4 years ago
Hannah received $30 for her birthday and bought 3 shirts that were all the same price. If she had $9 left over, which equation s
Natasha2012 [34]
Money spent + money left over = total money

money spent + 9 = 30

We don't know the price of each shirt, so let x = price of 1 shirt.
Then, 3 shirts cost 3 times as much as x, or 3x.
She spent 3x.

3x + 9 = 30
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the solution of x-7= ir+14,
weqwewe [10]

Answer:

x=12

Step-by-step explanation:

put the x at one side and the numbers ar the other

5/2x-3/4x=14+7

10/4x-3/4x=21

7/4x=21

7x=84

x=12

3 0
3 years ago
The product of 2 and a number x is 3/4 .
Vikki [24]

The appropriate algebraic equation is 2x = 3/4. To solve this for x, multiply both sides of this equation by (1/2), obtaining x = (1/2)(3/4) = 3/8 (answer)

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
    6·2 answers
  • PLEASE HELP I ONLY NEED THIS TO GET A 100 IN HOMEWORK!!! HELP PLEASE!
    6·1 answer
  • A gymnasium is 40 m long. Starting at one end lines are taped every 5 yd across the floor.
    7·1 answer
  • Report
    13·1 answer
  • A shop owner offerad a 20% discount off the regular price of a mirror. The amount of the discount is 3$ what is the regular pric
    7·1 answer
  • Solve for x. Round to the nearest tenth if necessary (will give brainliest please help!!!)
    6·1 answer
  • A car can go 35 1/2 miles in 1 1/2 miles gallons. How many gallons does a car need to go 639 miles?
    12·1 answer
  • Given `∆QRS≅∆TUV,` QS = 5v + 2, and TV = 8v - 7, find the length of QS
    15·1 answer
  • Find the area of the rhombus
    6·2 answers
  • -3(8+j)=-16+5j<br> HELP ASAP NEED THIS DONE TONIGHT BEFORE MIDNIGHT
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!