1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tpy6a [65]
2 years ago
6

Use the formula P = 2l + 2w to find the length of a rectangle whose perimeter is 57 inches and whose width is 13 inches.

Mathematics
1 answer:
kvv77 [185]2 years ago
4 0
The length is going to be 15.5. Please message me if you want the explanation
You might be interested in
Convert 2.5 to a fraction in simplest form
Firlakuza [10]
1. You times 2.5 by 10 (because there is 1 decimal point) which then equals 25/10.
2. Then you reduce 25/10 by 5, so it will be in simples form. And your answer is 5/2!

Hope this helped and Good Luck! :D
3 0
2 years ago
If a sequence contains only whole numbers, which of these sequences could include the term 27?
erik [133]
Depending on the first term, the sequences
a_n=2a_{n-1}+1
\\
\\a_n=3a_{n-1}
\\
\\a_n=a_{n-1}+6
would work.

If the sequence began at 6, 
a_n=2a_{n-1}+1=6, 13, 27, ...

If the sequence began at 1, 
a_n=3a_{n-1}=1, 3, 9, 27, ...

If the sequence began at 3, 
a_n=a_{n-1}+6=3, 9, 15, 21, 27, ...
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
In a right triangle, the ____________ of an angle can be found by dividing the length of the opposite leg by the length of the t
damaskus [11]
The correct answer for the completion exercise shown above is: sine.

 
Therefore, the complete text is shown below: "<span>In a right triangle, the sine of an angle can be found by dividing the length of the opposite leg by the length of the triangle's hypotenuse".
</span>
 
A right triangle is a triangle that has an angle of 90 degrees.

 
The sine is one of the most common trigonometric functions. Therefore, you have that the sine of an angle is:

 
Sin(α)=opposite/hypotenuse
 
3 0
2 years ago
The cost of 3 candles is 19.50 what is the unit price with work shown
kobusy [5.1K]
Well, since 3 candles are 19.50, simply divide. This will make a ratio so that 1 candle will equal 6.50 per candle.

19.50 / 3 candles = 6.50 per candle.
5 0
2 years ago
To make 12 ounces of hot chocolate 3 tablespoons of cocoa are needed how many tablespoons of cocoa are needed to make 72 ounces
tiny-mole [99]

Answer:

you would need 18 tablespoons

Step-by-step explanation:

12--->72, so 3--->18

you are multiplying it by 6

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do I find x and y in this equation
    11·1 answer
  • How do you simplify negative exponenets
    13·1 answer
  • To get the shade he wants,he mixed 1/8 quart of red and 3/4 quart of yellow. What is the unit rate of red paint to yellow paint?
    9·2 answers
  • A corporation reported profit of approximately $1500 million with approximately $24,300 million in revenues. Compare the profit
    5·1 answer
  • -x + 2 = 3/4x + 29/18
    14·1 answer
  • 5.7 to the nearest whole number
    10·1 answer
  • 4 1/10=<br>simplify? improper fraction?​
    6·1 answer
  • I need your help on this
    9·1 answer
  • (u) Hansi and Megan go on holiday.
    14·1 answer
  • In the morning, the temperature is "-5'F." The temperature increases by 13'F, then decrease by 5'F. Write an equation to represe
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!