1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hoa [83]
3 years ago
15

What is the area of a square whose sides are 9.1 yards in length

Mathematics
1 answer:
Masteriza [31]3 years ago
4 0
Area of square = s^2, where s is the sides of the square
Area = (9.1)^2
Area = 82.81 yards
You might be interested in
Which expression is equivalent to..?
grigory [225]
Your photo isn't loading
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help pleasee i need it done ASAP
Scrat [10]

Answer:

8

6

4

2

0

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which represents a quadratic function
mr_godi [17]

Answer:

A quadratic function is one of the form f(x) =  {ax}^{2}  + bx + c, where a, b, and c are numbers with a not equal to zero. The graph of a quadratic functionis a curve called a parabola

4 0
3 years ago
Andre purchased 1 quart of lemonade
ololo11 [35]

Answer:

7

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
7= x+y (y)<br>solve the problem​
Semmy [17]

Answer:

7=x+y^2

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A triangle has an area of 160 square inches. If it has a height of 10 inches, what is its base length?
    7·1 answer
  • Which statement describes the translation of y=-1/2(x-2)^2-2 from standard position?
    6·1 answer
  • What is the expression x - 4 represents a negative integer. What integers could X represent?
    7·2 answers
  • Mn – 11 mn + 3 What is the difference of the polynomials?
    13·2 answers
  • Pasta comes with tomato sauce and can be ordered with some, all, or none of these ingredients in the sauce: {onions, garlic, car
    7·1 answer
  • OKKKKK I NEED A NEW PHONE !!! ( online school sucks)
    10·1 answer
  • Tristan sends 91 text messages in 3 days how many Tristan send per a day
    10·2 answers
  • If it's $5 for 4 pounds of apples, how much does 1 pound cost?
    13·2 answers
  • Carly needs $149 to buy a skateboard. She already has $52. She earns money washing cars for $20 a car.
    15·1 answer
  • Write the equation of a line perpendicular to y=-12x+2 going through (0,-1)
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!