12/3=4
4 divided by 17/18 equals to 4* 18/17=72/17= 4 4/17
Thus the answer is 4 4/17
I think 2 but I might be wrong
So,
If you do some simple division, you will find how much each cm costs in each cake.
20cm cake = 67.5 cents/cm
25cm cake = 93.75 cents/cm
Assuming that you cannot order fractions of cakes, the best deal would be to order 5 of the 20cm cakes.
Cost = 13.50 * 5 = $67.50
You will have to pay $67.50 for the cakes if you want the best deal.
You will need 16 dollars
Step-by-step explanation:
Since there are 3 feet in a yard divide the 6 by three that will be 2 dollars per foot. Then 2×4 equals 8. Take the 8 and multiply it by 2 then you will get the total of 16 dollars