1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Over [174]
3 years ago
5

Help me with this please!

Mathematics
2 answers:
Mrac [35]3 years ago
6 0

Answer:

Area of triangle = 20√2

Step-by-step explanation:

Formula:

Area of triangle = bh/2

b - base  of triangle

h - height of triangle

Distance formula

d = √(x₂ - x₁)² +(y₂ - y₁)²

From the figure we can see that, the given triangle is right angled triangle.

Base = AC and Height = AB

<u>To find AB and AC</u>

A(1,3), B(4,7) and C(9, -5)

AB =  √(4 - 1)² +(7 - 3)² =  √(3² + 4²) = 5

AC = √(9 - 1)² +(-5 - 3)² =  √(8² + -8²) = 8√2

<u>To find the are of triangle</u>

Area = bh/2 = (5* 8√2)/2 = 20√2

Schach [20]3 years ago
6 0

Answer:

Area =  20√2 is the area of triangle.

Step-by-step explanation:

We have given the triangle in the graph.

We have to find the area of the triangle.

The formula for the area of triangle is :

Area = 1/2(base×height)

In the graph, the base is represented by  AC, and height is represented by AB.

First, we use distance formula to find AC and AB.

Base = AC =√(9-1)² + (-5-3)² = 8√2

Height = AB=√(4-1)² +(7-3)² = 5

Put this values of height and base in the formula we get,

Area = 1/2 (8√2 ×5)

Area =  20√2 is the area of triangle.

You might be interested in
your $440 gets 5.8% interest compounded annually for for 8 years what will your $440 be worth in 8 years l?​
Dmitriy789 [7]

Answer:

The answer is $690.78

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
The cost of 3 scarves is $80.25. What is the unit price?
Lynna [10]

Answer:

$26.75 per scarf

Step-by-step explanation:

3 scarves = $80.25 (quite expensive)

1 scarf = $80.25/3

1 scarf = $26.75

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
How much money will you have if you started with $45 and put it in an account that earned 10% every year for 20 years
Veronika [31]
Probably it's all wrong
 4.5 = 10 %If is the same then 4.5*20+45=135
If not then 
FV=P(1+r)n45* (1+0.1)20 = 45*6.727=302.737
6 0
2 years ago
Pls HELP meeee. My child needs some real help I I wish I would’ve took those college lessons.
Ksenya-84 [330]
I think the answer would be 75%, meaning that the orange juice would have a greater percentage of water.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
if 200 volts comes from 110 turns on a coil, give the number of turns on a coil that yields 154 volts
grigory [225]

Answer:

23.7

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • In sugar beet, there is 21% of sugar. How much sugar beet do you need in order to get 7,413 tons of sugar?
    13·2 answers
  • Madison and sophia share a reward of $45 in a ratio of 1:4. how many does sophia get?
    13·2 answers
  • Evaluate F(x)=-4x+7 when x is 1
    10·1 answer
  • Which value of x makes the equation 0.75(x + 20) = 2 + 0.5(x − 2) true?
    7·1 answer
  • If you have a list of all three digit numbers that can be written using only the digits 1,2,3,4, and 5.
    7·2 answers
  • Inez types 280 words in 7 minutes. if she types at the same rate, how many words will she type in 1 hour
    6·1 answer
  • Consider the sequence below. What is the next terin in the sequence?​
    8·1 answer
  • Which set of side lengths cannot form a triangle? (screen shot attached)
    5·1 answer
  • What’s the domain and range ?
    11·1 answer
  • What are some state services?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!