1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivanzaharov [21]
2 years ago
13

X+3=4x-6 What is the value of x?

Mathematics
2 answers:
UNO [17]2 years ago
5 0

Answer:

3

Step-by-step explanation:

kakasveta [241]2 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

subtract x from both sides

you get 3x-6=3

add 6 to 3

3x=9

x=3

You might be interested in
22 gallons of gas cost $65.56. What is the unit rate for 1 gallon of gas?
alekssr [168]
<span>divide 65.56/22= 2.98 per gallon. </span>
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The area of a rectangle is 108.35 in2 and the length is 7.8 in. Find the width.
Jet001 [13]

Answer:

13.89 inch

Step-by-step explanation:

area  = length x width

=> width = area/length = 108.35/7.8 = 13.89 inch

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
50 POINT REWARD!!!!!!!!!!!
Neporo4naja [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

A=P(1+r)^t\\ d=12000((1.0475)^5-(1.05)^4\\ \\ d=\$ 547.84

3 0
2 years ago
Polynomial in standard form.
nataly862011 [7]

Answer:

-2x² - 8x - 15

Step-by-step explanation:

-(2x² + 4x + 11) + (-4)

-2x² - 8x - 11 - 4

-2x² - 8x - 15

6 0
3 years ago
Peanuts cost $12.00 for 2.5 pounds.How much for 1 pound
solmaris [256]

Answer:

$4.80

Step-by-step explanation:

Make a proportion

$12 for 2.5 pounds, and $x for 1 pound

12/2.5=x/1

x/1 is equivalent to x

12/2.5=x

Divide

x=4.8

So, one pound of peanuts costs $4.80

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A cookie recipe that yields 48 cookies calls for 2 cups of flour a different cookie recipe that yields 60 cookies call for 3 cup
    7·1 answer
  • A coat and a pair of boots are on sale for 20% off. The regular price of the coat is $225. The regular price of the boots is $13
    11·1 answer
  • (x+6)(x-4)<br> Multiply using the distributive property
    5·1 answer
  • If 10/4 = 14/x what is x?
    7·2 answers
  • What is the surface area of the rectangular prism below? 8 19 8​
    14·1 answer
  • The perimeter of a regular pentagon is represented by the expression 25c + 15. What is the length of one side of the pentagon?
    15·1 answer
  • Who has a good answer to this (1st answer will get a brain list)<br> 1+1 lol
    11·2 answers
  • HELP: Subsets<br> Attached is the photo reference
    10·1 answer
  • Alyssa and celeb both drove 210 miles to the beach in separate cars
    5·2 answers
  • State the domain and range and determine if it's a function?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!