<span>divide 65.56/22= 2.98 per gallon. </span>
Answer:
13.89 inch
Step-by-step explanation:
area = length x width
=> width = area/length = 108.35/7.8 = 13.89 inch
Answer:
Step-by-step explanation:

Answer:
-2x² - 8x - 15
Step-by-step explanation:
-(2x² + 4x + 11) + (-4)
-2x² - 8x - 11 - 4
-2x² - 8x - 15
Answer:
$4.80
Step-by-step explanation:
Make a proportion
$12 for 2.5 pounds, and $x for 1 pound
12/2.5=x/1
x/1 is equivalent to x
12/2.5=x
Divide
x=4.8
So, one pound of peanuts costs $4.80