1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
S_A_V
[24]
3 years ago
15
B is the midpoint of ac .ab =8v and ac =2v 42.what is bc
Mathematics
Answer
Comment
Send
1
answer:
xz_007
[3.2K]
3 years ago
7
0
Is it positive 42 or negative?
8v = 2v + 42
-2v -2v
6v = 42
v=7
8×7 = 56
2×7+42--> 14+42=56
Send
You might be interested in
Can somebody solve this please
blondinia [14]
What’s the question?
4
0
2 years ago
Please help!<br> 40 POINTS for you PLUS A THANKS (both on answer and profile), 5 STAR and BRAINLIEST
stepladder [879]
Sorry for bad hand writing
3
0
2 years ago
PLEASE HELP QUICKLY: GEOMETRY
WITCHER [35]
x/230=43/215
your answer would be 46
7
0
3 years ago
Which of these vectors can be written as a linear combination of vector[-6,-4,7,1] and [-4,-3,2,-1]?
borishaifa [10]
Answer:
Step-by-step explanation:
options?
4
0
3 years ago
What number must you add to complete the square?<br><br> x^2-10x=46
gtnhenbr [62]
X² - 10x = 46
10/2 = 5; 5²+ 25 add 25 to both sides
x² - 10x + 25 = 46 + 25
so the number you have to add to complete the square is 25.
5
0
3 years ago
Other questions:
The Mitchell family is renting a boat for the day. The boat rental has a flat fee of $100 plus $20 for each hour. They have to p
10
·
2 answers
A certain bacterial culture is multiplying in a culture dish, doubling in size every 6 minutes. It takes exactly an hour to fill
6
·
1 answer
Estimate the value of 7.39/0.06=
8
·
2 answers
A school bought several pairs of skis, each costing $40 and several pairs of skates, each costing $50. The cost of the whole pur
12
·
2 answers
(02.02 HC)
15
·
1 answer
Which of the following is the best buy? a 16 oz bag of rice for $2.42 a 12 oz box of rice for $1.93 a 6 oz box of rice for 90¢ a
14
·
2 answers
Name the property of real numbers illustrated by the equation. (2+x)+3=2+(x+3)
15
·
1 answer
two factors are multiplied and their product is 34.44 one factor is a whole number.how many decimal places are in the other fact
13
·
2 answers
A boy is n years old. His sister is four times as old. The sister's age is
15
·
1 answer
Which statement is not true square root
7
·
2 answers
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!