1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
S_A_V [24]
3 years ago
15

B is the midpoint of ac .ab =8v and ac =2v 42.what is bc

Mathematics
1 answer:
xz_007 [3.2K]3 years ago
7 0
Is it positive 42 or negative?
8v = 2v + 42
-2v -2v
6v = 42
v=7
8×7 = 56
2×7+42--> 14+42=56
You might be interested in
Can somebody solve this please
blondinia [14]
What’s the question?
4 0
2 years ago
Please help!<br> 40 POINTS for you PLUS A THANKS (both on answer and profile), 5 STAR and BRAINLIEST
stepladder [879]
Sorry for bad hand writing

3 0
2 years ago
PLEASE HELP QUICKLY: GEOMETRY
WITCHER [35]

x/230=43/215

your answer would be 46

7 0
3 years ago
Which of these vectors can be written as a linear combination of vector[-6,-4,7,1] and [-4,-3,2,-1]?
borishaifa [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

options?

4 0
3 years ago
What number must you add to complete the square?<br><br> x^2-10x=46
gtnhenbr [62]
X² - 10x = 46
10/2 = 5; 5²+ 25 add 25 to both sides

x² - 10x + 25 = 46 + 25

so the number you have to add to complete the square is 25.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • The Mitchell family is renting a boat for the day. The boat rental has a flat fee of $100 plus $20 for each hour. They have to p
    10·2 answers
  • A certain bacterial culture is multiplying in a culture dish, doubling in size every 6 minutes. It takes exactly an hour to fill
    6·1 answer
  • Estimate the value of 7.39/0.06=
    8·2 answers
  • A school bought several pairs of skis, each costing $40 and several pairs of skates, each costing $50. The cost of the whole pur
    12·2 answers
  • (02.02 HC)
    15·1 answer
  • Which of the following is the best buy? a 16 oz bag of rice for $2.42 a 12 oz box of rice for $1.93 a 6 oz box of rice for 90¢ a
    14·2 answers
  • Name the property of real numbers illustrated by the equation. (2+x)+3=2+(x+3)
    15·1 answer
  • two factors are multiplied and their product is 34.44 one factor is a whole number.how many decimal places are in the other fact
    13·2 answers
  • A boy is n years old. His sister is four times as old. The sister's age is
    15·1 answer
  • Which statement is not true square root
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!