1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zepler [3.9K]
3 years ago
15

adult tickets to a play cost $22. tickets for children cost $15. tickets for a group of 11 people cost a total of $228. write an

d solve a system of equations to find how many children and how many adults were in the group

Mathematics
2 answers:
Anastaziya [24]3 years ago
7 0

Answer:

2 children 9 adults.

Step-by-step explanation::

$22 for adults and $15 for children.

Let x and y represent the unknown values and A represents cost for adults and C represents cost for children

C(x) + A(y)=228 would be one equation for this to figure out the amount of children to adults.

Since there are 11 people we know the x and y values when added cannot equal more than 11.

15(1) + 22(10)=235 So that's not correct

15(2) + 22(9) = 228 so that's the correct answer.

You could also graph if you weren't figuring out children to adults:

y=mx+b. y-intercept would be 11 because that's the amount of people altogether. y=__x+11. y=-1x+11. because of rise over run (1/-1= -1). So, it would also be a linear decreasing function!

Tom [10]3 years ago
3 0

Adults = 9

Children = 2


Let x be the number of adults.

11-x is the number of children.


22x + 15(11-x) = 228

22x + 165 - 15x = 228

22x - 15x = 228 - 165

7x = 63

7x / 7 = 63 / 7

x = 9  number of adults.


11 - x = 11 - 9 = 2 number of children.


To check:


22x + 15(11-x) = 228

22(9) + 15(11-9) = 228

198 + 30 = 228

228 = 228


(not my answer btw)

You might be interested in
Can someone help please??
marishachu [46]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
15. Lily deposited $570 into her account in 15 days. Write an equation to
Aleks [24]

Answer:

38

Step-by-step explanation:

To find the unit rate (How much money in one day), you have to divide the amount of money by the amount of days and 570÷15=38

8 0
3 years ago
Violet was carrying around the steps to solve Square root of 3x plus 1 = 4. On her way through the Math Factory, Violet dropped
Dominik [7]

First, square both sides (d.) leaving 3x + 1 = 16
Second, subtract 1 from both sides (a.) leaving 3x = 15
Third, divide by 3 from both sides (e.) leaving x = 5
Answer: First D, then A, then E

6 0
3 years ago
Select all the graphs that represent a proportional relationship between c and y
Veseljchak [2.6K]
I think c and b are correct answers
8 0
3 years ago
write an inequality for the description of: ten times a number increased by four is no more than twenty five
Xelga [282]
10x +4 </ 25 (the </ is a less than or equal to sign)
3 0
4 years ago
Other questions:
  • The product of t and s less than 3
    11·1 answer
  • You are a landscaper and need to mulch 15 yards of plant beds. You have 20 bags of mulch and each bag covers 3 feet.How many bag
    6·1 answer
  • Whitch expression represents the phrase 8 less than a product of 6 and a number x
    15·1 answer
  • An 8 pack of beaded necklaces cost $21.92. what is the unit price per necklace??​
    8·2 answers
  • Which of the following points would make the equation 3x-4y=16
    14·2 answers
  • If the total income from gasoline form are was 408 million , how would be the cost for a barrel
    5·1 answer
  • Please pls I need help
    10·1 answer
  • Danica is making a rectangular isle runner which has a length that is 8 inches more than four times the width. Create a function
    7·1 answer
  • NO LINKS OR ASSESSMENT!!!<br><br>Part 2: Domain and Range of Graphs​
    14·1 answer
  • What value is equivalent to 32.43?<br><br> A) 288<br> B)576<br> C)756<br> D)1152
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!