1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lisa [10]
3 years ago
7

Bonita Industries produces face cream. Each bottle of face cream costs $11 to produce and can be sold for $15. The bottles can b

e sold as is, or processed further into sunscreen with an additional cost of $16 each. Bonita Industries could sell the sunscreen bottles for $26 each. A Face cream must be processed further because it increases profit by $3 each.
B Face cream must be processed further because its profit is $9 each.




C Face cream must not be processed further because costs increase more than revenue.




D Face cream must not be processed further because it decreases profit by $1 each.
Business
1 answer:
Anna [14]3 years ago
7 0

Answer:C. Face cream must not be processed further because cost increase more than revenue.

Explanation:

The bottle of face cream cost $11 to the firm at a sales price of $15 bringing in a profit of $4, however if the firm decided to process the cream bottle further into sunscreen it will incur additional cost of $16 which brings the total cost to $27 and it can only be sold for $26 which brings a loss of $1 invariably cost is greater than revenue.

You might be interested in
Identify 3 advantage of sales promotion
kenny6666 [7]

Answer:

cheap method of product promotion

uses and operations of goods can be demonstrated

5 0
3 years ago
in times of rising prices, cost of goods sold determined using the lifo inventory assumption typically will be than cost of good
LenKa [72]

When prices are rising, the Cost of Goods Sold according to LIFO will be <u>higher </u>than cost of goods sold under FIFO.

Last-In, First-Out (LIFO) refers to a company selling off the latest inventory that it receives first before the inventory it received earlier.

When prices are rising, LIFO will result in a higher COGS because:

  • Purchases will be high
  • Closing stock will be low on account of only the earlier cheaper inventory being left

In conclusion, LIFO results in cost of goods sold being higher because the closing stock which is deducted from COGS will be lower.

<em>Find out more at brainly.com/question/16379786. </em>

3 0
2 years ago
13. Average clients change their interiors every _______ years. A.2 C. 15
vichka [17]
Lacking details maybe, but since it's A or C, I'd go for C. 15 years
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Tyro has the right to drive across ula's land, which is next to tyro's property, to reach an access road. tyro's right is:____.
Sonja [21]

Tyro has the right to drive across ula's land, which is next to tyro's property, to reach an access road. tyro's right is:____.

Easement Appurtenant

What is easement appurtenant ?

A permanent easement that is attached to the land and benefits the owner. A covenant that follows the land is known as an easement appurtenant. The easement annex is transferred together with the title to the actual estate whenever a new owner takes ownership.

To get to an access road, Tyro has the right to drive across Ula's property, which is near to Tyro's property. tyro's right is Easement Appurtenant.

Learn more about Easement appurtenant here:

brainly.com/question/14368215

#SPJ4

4 0
2 years ago
Exercise 23-8 Sell or process further LO A1 Cobe Company has already manufactured 15,000 units of Product A at a cost of $30 per
Kipish [7]

Answer:

Yes

Explanation:

In this question, we have to compare the cost so that the net income or net loss would be calculated.

                                         Sales              Process Further Cost

Sales                                $450,000       $1,275,100

Less: Processing cost                            $210,000

Net income                    $450,000        $1,065,100

where,

Sales of further processing cost would be

= 5,800 units × $107 + 11,900 units × $55

= $620,600 + $654,500

= $1,275,100

Since, net income is increased by $615,100. So, It would be process further

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Harry's Pepperoni Pizza Parlor produced 10,000 large pepperoni pizzas last year that sold for $10 each. This year Harry's again
    9·1 answer
  • A system stabilized by negative feedback, with opposing processes offsetting each other, is said to be in ________. Group of ans
    13·1 answer
  • Gross investment includes _____. rev: 04_09_2018 Multiple Choice fixed investment, residential investment, and financial investm
    7·1 answer
  • Assume Hadley Co has the following purchases of inventory during the first month of operations Number of Units Cost per unit Fir
    5·1 answer
  • If jasmine sleeps for 12 hours each night and takes two naps during the day, jasmine is most likely to be:
    10·1 answer
  • Summer leasing received $11,400 for 24 months rent in advance. how should summer record this transaction?
    6·1 answer
  • Which of the following was not a priority of Soviet planners?
    12·1 answer
  • The standard costs and actual costs for direct materials for the manufacture of 2,300 actual units of product are Standard Costs
    12·1 answer
  • Which of the following sources of income is money made from tenants who live in a property that you own?
    8·2 answers
  • What can i do after commerce 12th?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!