1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Katarina [22]
3 years ago
8

What is the equivalent expression of 8b-4

Mathematics
1 answer:
Ulleksa [173]3 years ago
7 0

You can factor out the 4 and you would get....

4(2b-1)

You might be interested in
The variable Z is directly proportional to X. When X is 5, Z has the value 55.
LuckyWell [14K]
Z = k * x
55 = k * 5
divide both sides by 5
11 = x

z = 11x

z = 11 * 12
z = 132
6 0
3 years ago
PLEASE HELP ASAP I WILL GIVE BRAINIEST AND LIKE IF CORRECT!!! This is my 3 time reposting.
Anuta_ua [19.1K]
Slope: 1/40

tell me if i’m right
6 0
2 years ago
-7x+14=4x-19 please help w/ answer
Vladimir79 [104]
The correct answer is x=3. Hope this helps!!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is any pair of equilateral triangles similar to each other? Why or why not?
myrzilka [38]

Answer:

They are similar because Since all the sides are equal in each triangle, the ratio of corresponding sides will all be equal

Step-by-step explanation:


7 0
3 years ago
Is the product of 12 and 3/4 more or less than 12?
faust18 [17]
Less, 12 x 3/4 is 9 as you take 12/4 which is 3 times 3, which gives you 9
3 0
3 years ago
Other questions:
  • 1 over 10 of the M&M's in a bag are red, 3 over 10 are blue and 1 over 10 are brown. What fraction of all the M&M's are
    6·1 answer
  • What is the value of x? x−16=8 Enter your answer in the box in simplest form.
    14·2 answers
  • A marketing company surveys 100 males and 100 females between the ages of 55 and 70 to determine how many times they text each d
    8·1 answer
  • Felipe's Coffee Shop makes a blend that is a mixture of two types of coffee. Type A costs Felipe $4.55 per lb. Type B costs $5.7
    7·1 answer
  • Please please please help!!!!
    10·1 answer
  • You go to the doctor and he injects you with 13 milligrams of radioactive dye. After 12 minutes, 4.75 milligrams of dye remain i
    5·1 answer
  • Anyone really good at math and can help with my test ?
    8·1 answer
  • A package of 4 red,white and blue hats costs $8. What is the unit rate
    13·2 answers
  • Evaluate x Square-4x for x=-7
    14·2 answers
  • Sofia's grandfather has 18 sacks of candies. There are 348 pieces in each sack of candies. How many candies does Sofia's grandfa
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!