1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bulgar [2K]
3 years ago
13

A package of 4 red,white and blue hats costs $8. What is the unit rate

Mathematics
2 answers:
love history [14]3 years ago
8 0

Answer:

$2/ hat

Step-by-step explanation:

Find the unit rate:

$ to hats

8 to 4

Divide by four to get the unit rate; over 1

2 to 1

So, $2 per hat

Hope this helps!

kap26 [50]3 years ago
7 0
The answer is 2/ hat Bc I got it right
You might be interested in
The isosceles triangle has a base that measures 14 units.
Basile [38]

Answer:

Between 7 and 14

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
In a recent survey, two-thirds of the 234 students in a freshman class said they watch television shows on their computer. Deter
stellarik [79]
We know that 2/3 of all students watch TV shows on their computers.
And 234 students were in that survey.
2 / 3 * 234 = 156
Answer: 156 students watch shows on their computer.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do I Simplify (5x-2)4 using the distributive property?
BartSMP [9]

Answer:

20x - 8

Step-by-step explanation:

using the distributive property to simplify (5x-2)4, you would multiply the outside term (4) by each inside term (5x-2).

for example:

4 × 5x = 20x

4 × -2 = -8

once you distribute the 4 into 5x-2, you are left with 20x - 8 which needs no further simplifying

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the measure of angle VSW if angle WSR and angle VSW are complementary and the measure of angle WSR is four times the measur
vazorg [7]

Answer:

28

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Please show me how u got theses Answer
musickatia [10]

Answer:

7 x 7 x 7= 49 x 7= 343

3 x 3 x 3 x 3= 9 x 3 x 3= 27 x 3= 81

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is one third of 97.50
    15·1 answer
  • Adam celebrated his eighteenth birthday with friends at a Chinese restaurant. The bill came to $287.69 without tax. The service
    7·1 answer
  • Which inequality is true for x =20
    14·1 answer
  • How can i find the volume of this figure help please
    6·1 answer
  • If you throw a six sided number cube. then how many times will i get a 7
    5·1 answer
  • 40% of 36<br> can somone tell me what it is or how to do it because i am struggling
    10·2 answers
  • a super market sells 2 cans of ground coffee for $18.50. The cost of coffee varies directly with the number of cans.How much do
    14·1 answer
  • Give first the step you will use to seperate variable and then solve the equation:-<br>a) 4x=25​
    8·1 answer
  • A square has a side length of 36 feet. This square is dilated by a scale factor of 23
    11·2 answers
  • 1.<br> In the equation below, what is the value of x<br> 20=x+(2 x 8) - 6
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!