Answer:
29
Step-by-step explanation:
4x+(x+35)=180
5x+35=180
5x=145
x=29
Given:
3-pound tub of butter costs $3.85
3.85/3 = 1.2833 per pound.
3n = 3.85
3(1.2833) = 3.85
3.8499 = 3.85
3.85 = 3.85
The answer is b.6, you set up a proportion of the corresponding sides in both triangles...12/9=8/x solve for x and get 6.
6, 7, 8, and 9. just plug the X into the equation