1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
taurus [48]
3 years ago
13

A 3-pound tub of butter at n dollars per pound costs $3.85. 3n = 3.85 3 - n = 3.85 3 + n = 3.85 3/n = 3.85

Mathematics
2 answers:
Elis [28]3 years ago
7 0
Given:
3-pound tub of butter costs $3.85

3.85/3 = 1.2833 per pound.

3n = 3.85

3(1.2833) = 3.85
3.8499 = 3.85
3.85 = 3.85
Oxana [17]3 years ago
3 0
If you would like to know how much does a 1-pound tub of butter cost, you can calculate this using the following steps:

3-pound tub of butter ... $3.85
1-pound tub of butter ... $n = ?

3 * n = 3.85 * 1
3 * n = 3.85
n = 3.85 / 3
n = $1.28

The correct result would be <span>3 * n = 3.85.</span>
You might be interested in
You wish to paint a storage shed. Its four walls measure 7 ft. high and 8 ft. wide each. If one gallon of paint covers 160 sq. f
Levart [38]
1.4 gallons exactly or 2 gallon buckets
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
In order to solve the equation -3x-6=5, the first step is to
ss7ja [257]
You will have to get the -3x by itself so you will add 6 to both sides so -3x-6+6-5+6 and you will get -3x=11do you need anymore help?
6 0
3 years ago
Help please! How would I solve a 2 step equation like this? 4(x-2)=14
sattari [20]

Answer: Hi!

Okay. So this equation we will solve using something called the distributive property. We use the distributive property to multiply the terms inside the parentheses (x and -2) by the term outside and in front of the parentheses (4). First, we would multiply 4 * x, which is 4x. Then, we would multiply 4 * -2, which is -8. Out equation now looks like this:

4x - 8 = 14

Our goal is to isolate the x, so now we'll use inverse operations to remove the -8 from the equation. The inverse operation for subtraction is addition, so we would add 8 to both sides:

4x - 8 = 14

   + 8  + 8

The eights cancel out, so we're left with this equation:

4x = 22

Last step! We're almost done. All we have to do now is divide 4 on both sides; in the term 4x, 4 is being multiplied by x, so the inverse operation would be division.

4x ÷ 4 = x

22 ÷ 4 = 5.5

Our equation now looks like this:

x = 5.5

So, 5.5 is equal to x! This would be your answer!

Hope this helps!

6 0
3 years ago
Y = 3(x+ 4)^2+ 4 plz find the vertex and whether the graph has a minimum or maximum point
Paladinen [302]

Answer:

look at the screenshot hun!!

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
5-2x/3=x solve for x
Mrrafil [7]

5-2x/3-5=x-5

-2x/3=x-5

-2x=3x-15

-5x=-15

Answer: x=3

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The answer please. (F-g)(-3)
    14·1 answer
  • 13. A grocer mixes pecans priced at $4.50 per pound with almonds priced at $5.25 per pound. How
    12·1 answer
  • A cube-shaped item needs to be painted. The item’s edge length is 2 cm. What is the total surface area that will be painted?
    9·1 answer
  • A savings account with $500 now has $120.​
    13·1 answer
  • Nail this puzzle down
    14·2 answers
  • If given the side of an equilateral triangle is 11 m then find the area of the triangle
    11·1 answer
  • Given f (x) = 2x3 + 5x2 – 3x and g(x) = 8x – 7, find (f X g)(x).
    13·1 answer
  • Can anyone please help me with the problem
    11·1 answer
  • No link just right answer
    9·2 answers
  • Help please im stuck on this question
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!