1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Troyanec [42]
3 years ago
13

Is 48 a solution to 2y = 24

Mathematics
2 answers:
nata0808 [166]3 years ago
6 0

Answer:

No

Step-by-step explanation:

2y = 24

y = 24/2

y = 12

so the answer is incorrect

AleksandrR [38]3 years ago
4 0

Answer:

False

Step-by-step explanation:

The correct answer is 12

You might be interested in
Karlen started painting the walls at 10:45 am, and he said that he could complete the job at 5:25 pm. His father said that five-
Vika [28.1K]

Answer:

idk

Step-by-step explanation:

im a dumby

5 0
4 years ago
Relative to the circle with the equation x^2 + y^2 = 4 how has the circle with the equation (x+5)^2 + (y-6)^2 = 4 been shifted,
jolli1 [7]
Math is so not my thing its so hard
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Why are the factors in your multiplication sentences in a different order​
Diano4ka-milaya [45]

In multiplication, the order doesn't matter.

2 rows of 7 and 7 rows of 2 is the same.

If you have seven 2's, that's the same as two 7's.

See here:

2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2 = 14

7 + 7 = 14

Or:

2 * 7 = 7 * 2 = 14

5 0
3 years ago
If 2, x,18 and 54 are in proportion then what is the value of x.<br>​
Anettt [7]
I think the answer to this question is 18
7 0
3 years ago
Which is the best estimate for the quotient of 198.32 ÷ 9.001?
Whitepunk [10]
I would believe it to be 22
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which ratio is not equivalent to the other three 2/3 12/15 6/9 1827,
    14·2 answers
  • How do u round 349 to the nearest hundred
    12·2 answers
  • 9 is added to five-sisths of n
    14·1 answer
  • What is 4pie=w-6 pie
    13·1 answer
  • Look at screenshot for question plz
    11·1 answer
  • At the beginning of her mathematics class Mrs. Reno gives a warm up problem. She says, "I am thinking of a number such as 6 less
    11·2 answers
  • What multiplies to 42 and adds to 10
    14·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins for $3.59
    5·2 answers
  • Compare 37,007 and 30,707. Which<br> is greater?
    8·2 answers
  • Paul made $70 shoveling snow and $25 salting driveways. He set 35% of his total earnings aside for taxes. How much did he set as
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!