1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ket [755]
3 years ago
5

A 9-foot piece of twine costs $9.72. What is the price per inch?

Mathematics
2 answers:
brilliants [131]3 years ago
8 0
9 feet = 108 inches
$9.72 divided by 108= 0.09
Vedmedyk [2.9K]3 years ago
7 0

Answer:

$0.09 per inch.

Step-by-step explanation:

The number of inches in 9 feet = 9*12 = 108 inches.

So the price per inch  is 9.72 / 108

= $0.09

You might be interested in
Can someone help me
goldfiish [28.3K]

Answer:

0,4,8,12,16

Step-by-step explanation:

so for the value of x- just substitute it into the equation

so -2

8+4(-2)

8-8=0

7 0
3 years ago
REEEE IM SO DANG CLOSE THANK YOU ALL SO MUCH!
Ymorist [56]

Answer:

70% duh

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer to rounding 487 to the nearest hundred
victus00 [196]
If you're going to around the 487 to the nearest hundredso are you around the next number be if after itso that would be 500
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Explain how you can write equivalent ratios.
Brut [27]

Answer:

Step-by-step explanation:

We can create equivalent ratios by multiplying or dividing both the numerator and denominator of a given ratio by the same number

You can also write ratios 3 different ways:

____ to ____

____ : ____

___/___

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plzzzzzz help ASAP!!!!!
LiRa [457]
The answer would be A
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Harris is building a deck around his pool. His contractor charges $525 for labor plus an additional $4.75 per square foot for ma
    11·2 answers
  • What is GE ?
    12·1 answer
  • A quantity h varies directly with w and inversely with p. If h = 2, w = 4, and p = 6. What is the constant of variation?
    14·2 answers
  • What is the reciprocal of a negetive number? ​
    12·1 answer
  • what is an equation of the line that passes through the point (8,-3) and is perpendicular to the line y-15=6(x+2)
    8·1 answer
  • it cost $11 for 15 granola bars what is the unit price in dollars per granola bar, rounded to the nearest hundred
    5·1 answer
  • Chris found a jacket regularly priced at $90, on sale for 20% off. If there is an 8% sales tax, how much did Chris pay?
    5·1 answer
  • Find the slope of the given points (6, -10) and (-15, 15). Show your work.
    8·1 answer
  • 2. f(8) if f(x) = x + 11
    10·1 answer
  • Im b0red...
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!