1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
luda_lava [24]
3 years ago
9

In a classroom,there are 12 girls and 8 boys.What fraction of the students in class are girls?What percent of the class are girl

s?
Mathematics
1 answer:
tekilochka [14]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Add the total number of students:

Boys: 8, + Girls: 12 = 20 students

\frac{12}{20} = \frac{6}{10} of the students are girls

6/10 also equates to 60%, which is the percent of girls in the class.

You might be interested in
What is the simplified term<br> (6^2)(-3^5)
AVprozaik [17]

Answer:

-8748

Step-by-step explanation:

(6^2)(-3^5)

(6 x 6)(-3 x-3 x-3 x -3 x -3)

(36)(-243)

36 x -243

-8748

5 0
3 years ago
If 150 empty water bottles weigh 4.5 pounds what do you expect 90 water empty bottles to weigh?
MakcuM [25]
It's 2.7 pounds because I set up a proportion of 150 over 90 = 4.5 over X and multiplied 90 * 4.5 divided by 150
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I travelled at 60km/h and took 2 hours for a certain journey. How long would it have taken me if I had travelled at 50km/h?​
Marina86 [1]

Answer:

2 hours and 24 minutes

Step-by-step explanation:

2 hours at 60 km/h means you have travelled 2*60=120 km

120 km at 50 km/h takes 120/50 = 2.4 hours

2.4 hours is 2 hours and 0.4*60 = 24 minutes.

7 0
3 years ago
A local grocery story has strawberries on sale for $1.45 per pound. How much would it cost to buy 5.5 pounds of strawberries? Ro
myrzilka [38]

Answer: The cost of 5.5 pounds strawberries =$ 7.98

Step-by-step explanation:

Given: A local grocery story has strawberries on sale for $1.45 per pound.

i.e. Cost for 1 pound strawberries = $1.45

Now, Cost of 5.5 pounds strawberries =  5.5 x (Cost for 1 pound strawberries)

= $ (5.5 x  1.45)

= $ 7.975 ≈ $ 7.98   [ Round to the nearest penny]

Hence, the cost of 5.5 pounds strawberries =$ 7.98

5 0
2 years ago
If a=8, b=6 and c=2 what is the value of: 2ac/b
gayaneshka [121]
We need to substituter the values for the variables. 2(8)(2)/(6), or 32/6, or 5.3333
8 0
3 years ago
Other questions:
  • I dont get this question​ please help meeee
    9·1 answer
  • Kayla put 8 questions on this quiz and then shuffled them. In how many different orders can they appear?
    11·1 answer
  • How do I solve this ?
    6·1 answer
  • If x + 3 = 9 then x =<br><br> A: 3<br> B: 9 <br> C: 12<br> D: 27 <br> E: none of the above
    7·2 answers
  • -5a + 15/2a - 25 = 53.2 + 21.8​
    15·2 answers
  • find the length and width of a rectangle that has an area of 968 square feet and whose perimeter is a minimum
    10·1 answer
  • HELP PLZ GUYS I BEG YOU 15 PTS ITS EASYYYYYYY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    12·1 answer
  • Answer ASAP for brainly
    10·2 answers
  • the product of 2 consecutive integers is 5 more than the square of the smaller integer.What is the value of the smaller integer?
    13·1 answer
  • PLEASE HELP ME THIS IS DUE TODAY, I NEED HELP!!!!!!
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!