1. 2.00/64=3.125 cents per oz
2. 7.50/256=2.930 cents per oz.
3. The best deal is at the whole sale
Answer:
1.8
Step-by-step explanation:
yeah i think thats right trust
Answer:
35 students in the class.
Step-by-step explanation:
If there are 5 students in the class, then 2 of them would wear glasses and 3 of them wouldn't. (Equation 1)
Now, there are 14 students how are wearing glasses.
We just times the whole Equation 1 by 7.
If there are 5 x 7 = 35 students in the class, then 2 x 7 = 14 of them would wear glasses and 3 x 7 = 21 of them wouldn't.
So, there are 35 students.
Answer:
50%
Step-by-step explanation:
8+3+4=15
15/3=5
5x10=50
Step-by-step explanation:
10-5y=3x
1. add 10 to both sides
-5y=3x+10
2. divide everything by -5
y=-3/5x-2
3. your point would start at -2 on the y axis and you would go down 3 and over 5 to get to the next point