1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oksana_A [137]
3 years ago
14

Katrina paid $24.30 for a backpack that was marked down 10%. Find the original

Mathematics
1 answer:
kotegsom [21]3 years ago
5 0

Answer: $26.73

Step-by-step explanation:

10/100 = 0.1

24.3 * 0.1 = 2.43

2.43 + 24.3 = 26.73

You might be interested in
PLEASE RESPOND ASAP!!what is the value of z in the figure below??
Nookie1986 [14]

Answer:

126

Step-by-step explanation:

By cyclic quadrilateral theorem:

(180 \degree - 85 \degree) =  \frac{1}{2} (z \degree + 64 \degree) \\ 95 \degree \times 2 = z \degree + 64 \degree \\ 190 \degree = z \degree + 64 \degree \\ 190 \degree - 64 \degree = z \degree \\ 126\degree = z \degree \\ z = 126

4 0
3 years ago
What is the unit rate for 5 pounds of lunch meat for $42.50?A. $5.31 per poundB. $6.50 per poundC. $7.25 per poundD. $8.50 per p
KengaRu [80]

Hey there! I'm happy to help!

We want to find how much money the lunch meat costs for one pound. We see that it costs $42.50 for 5 pounds, so we simply divide by 5 to see how much it costs for 1 pound.

42.5/5=8.5

Therefore, the answer is D. $8.50 per pound.

Have a wonderful day! :D

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
kala used 12.86 gallons of fuel while driving now 1.6 gallons are left how much fuel did kala car have before her trip
Troyanec [42]
Her car had 14.46 gallons of fuel before her trip because 12.86+1.6=14.46
8 0
3 years ago
I’m dvmb i’ll give brainliest
pickupchik [31]

Answer:

b (-3,3)

Step-by-step explanation:

it's where the two lines intersect

hope this helps

7 0
3 years ago
A right triangle has legs that are 15 feet and 25 feet long.
zhenek [66]

15^2 + 25^2 = X62

225 + 625 = x^2

850 = x^2

x = 5sqrt(34)


 if you need it as a decimal = 29.1547

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • during a pie eating contest daniel ate 3 3/4 pies and diego ate 2 2/3 pies how many pies did they eat altogether?
    11·1 answer
  • Arrange the steps in the correct sequence to find the inverse function of <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20f%28x%29%20%3D%20
    15·2 answers
  • A principle evenly distributed 6 teams of copy papy to 8 fifth grade teachers
    10·1 answer
  • Find the LCM for 24 and 30 using the cake method
    15·1 answer
  • Write each percent as a fraction in simplest form?<br><br> 1. 75%
    11·1 answer
  • 3x10^to the power of negative 1 as a normal number
    8·1 answer
  • 36 x - 8y2 when x=3 and y= 6
    5·2 answers
  • Graph x=3 y=-2x+1 Use your mouse to hover over the point where the two lines intersect. What are the coordinates?
    9·1 answer
  • PLEASE HELP THIS IS THE LAST QUESTION I HAVE TO DO!!!!!! YOU WILL GET 25 POINTS AND FIRST TO ANSWER WILL GET BRAINLIEST!!!
    13·1 answer
  • Can someone help me with this one?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!