1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
castortr0y [4]
4 years ago
13

Find three consecutive even integers have a sum of 48.

Mathematics
2 answers:
yan [13]4 years ago
7 0

Answer:

14, 16, 18

Step-by-step explanation:

x + (x+2) + (x+4)= 48

3x + 6 = 48

3x = 42

x = 14

x+2 = 16

x+4 = 18

yanalaym [24]4 years ago
7 0

Answer:

14, 16 and 18

Step-by-step explanation:

let the numbers be defined as x, x+2 and x+4.

Now,

x+x+2+x+4=48

3x+6=48

subtract 6 from both sides

3x=48-6

3x=42

divide both sides by 3

x=42/3=14

therefore

x=14

x+2=16

X+4=18

Hence, the numbers are 14, 16 and 18.

You might be interested in
Lily sells loose tea for $0. 71 per gram. If one gram is equivalent to 0. 035273 ounces, how much does it cost to buy 0. 45 poun
Dominik [7]

Unit conversion is a way of converting some common units into another. The cost of buying 0.45 pounds of Lily's tea is $144.93.

<h3>What is Units conversion?</h3>

Unit conversion is a way of converting some common units into another without changing their real value. for, example, 1 centimetre is equal to 10 mm, though the real measurement is still the same the units and numerical values have been changed.

As it is given that one gram is equivalent to 0.035273 ounces, while 1 pound is equal to 16 ounces. Therefore, if we convert 0.45 pounds to grams,

Pounds to Ounces

\rm 1\ pound = 16\ ounces\\\\0.45\ pounds = 0.45 \times 16 = 7.2\ ounces

Grams to Ounces

\rm 1\ gram = 0.035273\ ounces\\\\1 ounce=\dfrac{1}{0.035273} = 28.35\ grams\\\\7.2\ ounces =  7.20 \times 28.35 = 204.12\ grams

Since it is given that the cost of 1 gram of tea is $0.71, therefore, the cost of 204.12 grams of tea can be written as,

\rm Total\ cost= 204.12 \times \$0.71 = \$144.93

Hence, the cost of buying 0.45 pounds of Lily's tea is $144.93.

Learn more about Units conversion:

brainly.com/question/4736731

3 0
2 years ago
Danes puppy weighd 8oz at birth .The pup weighs 18 times more. So what is his weight now.
katrin [286]
You multiply 18 by 8 and you get 144
so the puppys weight is 144oz now
5 0
3 years ago
An exam will consist of True-False questions worth 3 points each and short essay questions worth 11 points each. Write an expres
podryga [215]

Answer:

T3+E11

Step-by-step explanation:

I put this on a test and im sorry if im wrong lol.

HOPE I HELPED.

if i did maybe i can get brainlist. :)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Anfernee bought 4 umbrella and 5 hats and spent between $80.00 and 100.00. Each umbrella cost the same amount. Each hat cost the
barxatty [35]

Answer:

$15, $20

Step-by-step explanation:

Let u represent the unit price of umbrellas and h the unit price of hats.

Case 1:  A. spent $80.

Then $80 = 4u + 5($4), or $80 = $20 + 4u, or $60 = 4u, or

u = $15/umbrella.

Case 2:  A spent $100.

Then $100 = 4u + 5($4), or $100 = $20 + 4u, or $80 = 4u, or

u = $20/umbrella.

The least A. could have spent on a single umbrella was $15, and the most was $20.

6 0
4 years ago
Answer the equation
ivanzaharov [21]

Answer:

x = -2, y = -4

coordinate: (-2, -4)

Step-by-step explanation:

Given system of equations:

a) 4x - 7y = 20

b) x - 3y = 10

1. Make x the subject in the <em>second</em> equation:

⇒ x - 3y = 10 [add 3y to both sides]

⇒ x - 3y + 3y = 10 + 3y

⇒ x = 3y + 10

2. Substitute the given value of x into <em>first</em> equation:

⇒ 4x - 7y = 20

⇒ 4(3y + 10) - 7y = 20 [distribute 4 through the parentheses]

⇒12y + 40 - 7y = 20 [combine like terms]

⇒ 5y + 40 = 20 [subtract 40 from both sides]

⇒ 5y - 40 - 40 = 20 - 40

⇒ 5y = -20 [divide both sides by 5]

⇒ 5y ÷ 5 = -20 ÷ 5

⇒ y = -4

3. Find the value of x by substituting the given value of y into x = 3y + 10:

⇒ x = 3y + 10

⇒ x = 3(-4) + 10 [multiply]

⇒ x = -12 + 10 [add]

⇒ x = -2

4. Check your work:

<em>a) 4x - 7y = 20</em>

⇒ 4(-2) - 7(-4) = 20

⇒ -8 + 28 = 20

⇒ 20 = 20 ✔

<em>b) x - 3y = 10</em>

⇒ -2 - 3(-4) = 10

⇒ -2 + 12 = 10

⇒ 10 = 10 ✔

This system of equations has a solution at (-2, -4).

Learn more here:

brainly.com/question/27849342

brainly.com/question/27728118

4 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the difference 7/78 - 3 1/4=
    6·2 answers
  • PLEASE ANSWER AS SOON AS POSSIBLE
    10·2 answers
  • 3/4 divided by w equals what
    8·1 answer
  • Help . Please need done in 15 minutes
    13·1 answer
  • Someone explain!! geometry
    13·1 answer
  • Liv made punch by mixing 2.8 liters of orange juice, 0.75 liter of pineapple juice,
    6·2 answers
  • Which quadratic equation is equivalent to (x+2)2+5(x+2)-6=0
    15·1 answer
  • What is the measure of angle b
    5·1 answer
  • 5x - y + z = -6<br> 2x + 7y + 3z = 8<br> x + 2z = 6
    9·1 answer
  • What is the y-coordinate of the point that divides the directed line segment from J to K into a ratio of 5:1? y = (StartFraction
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!