1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dimaraw [331]
3 years ago
14

Reggie in 2 hours drives 220 kilometers how many kilometers can he drive in 6 hours

Mathematics
1 answer:
Phoenix [80]3 years ago
4 0

Answer:

660 km.

Step-by-step explanation:

2 hours - 220 km

6 hours - x km

x=220*6:2=220*3=660 (km)

You might be interested in
Help me pls due in 49 mins
mihalych1998 [28]

Answer:

Step-by-step explanation:

cos(c)= x/ac

ac = cos32/9.4

ac =11.08

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Distributive property 3(x-1)=3x-
user100 [1]
The answer is 3x-3. You have to distribute the 3 to both of the variables in the equations. The 1 in the parentheses is a negative and multiplying the 3 will result in a negative 3.
5 0
2 years ago
When 23 is subtracted from the square root of three times a number, the result is 16. find the number?
gizmo_the_mogwai [7]
(√3n)-23=16

Put all of the numbers without a variable on the right side of the equation
(√3n)=39

Simplify 
<span>1.732051n</span>=<span>39
</span>
Divide 39 by 1.732051
n=<span>22.516658

Round
n=22.5</span>
8 0
3 years ago
Can the ratio of a parent's age to his or her child's age ever be exactly 10 : 9 ?
slega [8]
Mathematically, yes.
Realistically, no.
The difference in their ages is the parent's age when the child was born.
Let's say that the youngest possible is 12.
Then the ratio would be 10:9 when the parent is 120 and the child is 108.
Not likely.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP!!! i will give you brainly!
jenyasd209 [6]

Answer:

-96

Step-by-step explanation:

15+11=26+7=33+(-129)=-96

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 30 is 12.5% of what number?
    7·2 answers
  • How do I solve this?? Pls give details
    10·1 answer
  • Can someone please help me with this? thank u so much ​
    9·2 answers
  • Use this numbers and make it into an expression.
    9·1 answer
  • Can Someone Help Me ​
    9·1 answer
  • A 5-pound bag of cat food costs $11.25. What is the unit price of the cat food?
    15·1 answer
  • PLEASE HELP
    7·1 answer
  • 8.
    10·1 answer
  • (1 point)
    7·1 answer
  • 110 divided by 4 using partial quotient
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!