Answer:
The selling price is $99
Explanation:
The selling price of the product can be computed by adding required profit margin to the unit cost of the product.The required profit margin is the 10% return on invested assets.
Total variable cost $59*10000 =$590,000
Fixed expenses ($180,000+$60,000) =$240,000
desired profit margin(10%*$600,000) =$60,000
Total sales revenue =$990,0000
price per unit=$990,000/10000=$99
The cost-plus approach to product pricing gives $99
Answer: Immediately seek injunctive relief.
Explanation:
An injunctive relief is an order by the court stopping an action from taking place. From the question, we are told that Sam has contracted with Dave to buy Dave's racing bike, with payment and delivery of the bicycle to be made 10 days after the contract was made.
We are further told that three days later Sam hears that Dave is going to sell the bike to Gene in three days at a higher price. If Sam really wants the bike, he should seek injunctive relief. By doing so, the court will stop Dave from selling the bike to Gene.
Answer:
net incremental cost = $ 2.2
Explanation:
Data provided:
Direct material cost = $ 10 per unit
Direct labor cost = $ 24 per unit
Overhead cost = $ 16 per unit
thus,
the total cost of the product = $ 10 + $ 24 + $ 16 = $ 50
Now,
if bought from outside cost = $ 45
Overhead cost if bought from outside = 45% of the overhead cost
= 0.45 × $ 16 = $ 7.2
hence, the total cost if bought from outside = $ 45 + $ 7.2 = $ 52.2
since, the cost of product if bought from outside side is greater than the product is produced by own
therefore, the net incremental cost = $ 52.2 - $ 50 = $ 2.2
Part of question attached
Answer and Explanation:
Please find answer and explanation attached
Answer:
C.) The interest groups could only use the phrase for non-profit purposes.
Explanation:
I know for a fact I am right, cause I was built *DIFFERENT*
Have a spectacular day!! :D