1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xxTIMURxx [149]
3 years ago
9

The volume V of a cube is given by the formula V=s^3, where s represents the length of an edge of the cube. Suppose the edge len

gth is 24in. What is the volume of the cube in cubic feet? Please show work
Mathematics
1 answer:
Alex_Xolod [135]3 years ago
4 0
Data:
s (lenght) = 24 cubic inch
v (volume) = ?

V = s^{3}
V = 24^{3}<span>
</span>V = 13824 Cubic inch

Cubic inch __________ <span>cubic feet
1 .......................................0,000578704
</span>13824................................. v

v = 13824*0,000578704
v = 8,0000041 cubic feet

We have:
\boxed{v \approx 8cf}

You might be interested in
Suppose you roll two number cubes. What is the probability of getting:
Usimov [2.4K]

Answer:

are a, b, and c the options or are they different questions?

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jon's closet has 3 black shirts, 8 blue shirts, 6 black pants and 7 blue pants. He wants to determine the probability of selecti
algol [13]

Answer:

Jon did determine the probability correctly.

Step-by-step explanation:

<em>In Jon's closet, there are a total of 24 clothes. Among those pieces of clothing, there are a total of 9 out of 24 clothes that are black. There are also 11 shirts out of 24 clothes. </em>

<em />

<em>When a probability has OR in it, it means to add.</em>

<em />

<em>11/24 plus 9/24 gives you 20/24.</em>

<em />

<em>Therefore, Jon is correct.</em>

<em />

3 0
2 years ago
Can you solve this problem please​
Afina-wow [57]

Answer:

k = 11

Step-by-step explanation:

Given the points are collinear then the slopes between consecutive points are equal.

Using the slope formula

m = \frac{y_{2}-y_{1}  }{x_{2}-x_{1}  }

with (x₁, y₁ ) = (5, 1) and (x₂, y₂ ) = (1, - 1)

m = \frac{-1-1}{1-5} = \frac{-2}{-4} = \frac{1}{2}

Repeat with another 2 points and equate to \frac{1}{2}

with (x₁, y₁ ) = (1, - 1) and (x₂, y₂ ) = (k, 4)

m = \frac{4+1}{k-1} , then

\frac{5}{k-1} = \frac{1}{2} ( cross- multiply )

k - 1 = 10 ( add 1 to both sides )

k = 11

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Multiply -3i and it’s conjugate. Simplify.
Alex_Xolod [135]

Answer:

-3 + 9i

Step-by-step explanation:

The conjugate of -3i is - 3 - i.

(- 3 i) × (- 3 - i)

Multiply both terms.

-3 + 9i

5 0
3 years ago
Someone answer this I’ll give you all my points
mote1985 [20]

Answer:

<em>Equation; y = - x + 3</em>

Step-by-step explanation:

To determine the equation, let us first determine the slope of the line, through the equation ( y2 - y1 ) / ( x2 - x1 ), in this case where y2 ⇒ 1, y1 ⇒ 5, x2 ⇒ 2, and x1 ⇒ -2;

( 1 - 5 ) / ( 2 - ( - 2 ) ) ⇒ Simplify,

( - 4 ) / ( 4 ),

<em>Slope; - 1</em>

Now that we have the slope, let us substitute this known value into the point - slope equation in the following form;

y = a * x + b, where a ⇒ slope, and b ⇒ y - intercept,

( So far we have ) y = - x + b,

Let us solve for the value of b in y = - x + b by substituting one of the points, say ( 2 , 1 ) where x ⇒ 2, and y ⇒ 1;

( 1 ) = - ( 2 ) + b,

1 = - 2 + b,

b = 3;

<em>Equation; y = - x + 3</em>

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Please find the volume + round to two decimal places. Thanks! :)
    8·1 answer
  • Find the slope to Y = 5/2x-3
    5·2 answers
  • Find the perimeter AND area of the parallelogram ABCD. Show all work
    5·1 answer
  • An apple orchard sells apples in bags of 10. The orchard sold a total of 2430 apples one day. How many bags of apples was this?
    7·1 answer
  • You spin the spinner shown below once. Each sector shown has an equal area.
    8·1 answer
  • At the city museum, child admission is
    5·1 answer
  • 2.) 3(10x + 9) - 9(3x - 5)<br><br><br> SHOW WORK PLEASE
    13·2 answers
  • Need help, please
    10·1 answer
  • If 9 garden hoses cost $196.83 and the price of each hose is the same how much does each hose cost?
    10·2 answers
  • A 16 ounce box of a certain cereal cost $2.24 what is the cost per ounce of the cereal
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!