1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dalvyx [7]
3 years ago
10

Someone please help this is for a grade but I forgot how to do this helppp!!

Mathematics
1 answer:
shepuryov [24]3 years ago
8 0
First problem: 24/3=8
24 km irl is 8 cm on the map

problem #2: 9 times 17 = 153
The cities are 153 miles apart
You might be interested in
WILL GIVE BRILLIANTIEST!
tensa zangetsu [6.8K]

Answer c

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Write an equation of the circle with center (2, -9) and radius 3.
KiRa [710]

Answer:

c =  {g}^{2}  +  {f}^{2} +   {r}^{2}  \\ c =  {2}^{2}  +  {( - 9)}^{2}  +  {3}^{2}  \\ c = 94 \\  =  >  \:  {x}^{2}  +  {y}^{2}  - 4x + 18y + 94 = 0

8 0
3 years ago
You work for a rental car company. If customers return a car with under half a tank of gas, they are charged $7.50 per gallon of
expeople1 [14]

Answer:

<u>The correct answer is C. $ 39.89</u>

Step-by-step explanation:

1. Let's review the information given to us to answer the questions correctly:

Tank capacity = 21 gallons

Cost of gallon of gas when the car is returned with under half a tank = $ 7.50

Cost of gallon of gas when the car is returned with more than half a tank = $ 5.75

Gas in the tank of the rental car = 1,800 fluid ounces

2. How much should you charge the customer to fill the tank?

Let's recall that 1 gallon = 128 fluid ounces

Now, we will answer the question this way, converting the tank capacity from gallons to fluid ounces:

Capacity of the gas tank = 21 * 128 = 2,688 fluid ounces

Like 1,800 is above the 50% of the tank, we will charge $ 5.75 per gallon to fill up the tank

Now, we calculate the cost of gas per fluid ounce, this way:

Cost per fluid ounce = 5.75/128 = $ 0.04492

Finally, we calculate how many fluid ounces the customer has to pay this way:

We will charge the customer = (2,688 - 1,800) * 0.04492

We will charge the customer = $ 39.89

<u>The correct answer is C. $ 39.89</u>

7 0
3 years ago
There are 32 marbles in a jar: 14 blue, 10 red, 5 green, and 3 yellow. Sally pulls one marble, randomly, from the jar. Without r
Oduvanchick [21]
What’s the answer or is a write ur self answer so I can help !
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Where is the blue point on the number<br> line?<br> 3<br> ←++<br> 2.<br> Pls help
My name is Ann [436]

Answer:

its in number 2

please mark as brainliest

6 0
2 years ago
Other questions:
  • 5x+2y= 5<br> 3х - у= 14<br> Solve
    12·1 answer
  • What is the length of segment AB?
    8·1 answer
  • Convert the decimal to a percent 0.625
    11·1 answer
  • What is the midpoint of the segment shown below?
    6·2 answers
  • Hi please help me with this question
    6·2 answers
  • 1/5(x-2)=1/10(x+6) and <br> 0.35(x+4)=0.25(x-6) please
    7·1 answer
  • 6. Louie's Lemonade is available in 2.5 gallon jugs. A serving is 8 fluid ounces (fl. Oz.). How many servings are in one jug of
    9·1 answer
  • 2021/202251
    5·1 answer
  • Help me <br>ans should be well explained ​
    6·2 answers
  • What value of k make the equation 7(14k + 15) -7 = 19k + 6 (-13 + 15k) true?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!