1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
djverab [1.8K]
2 years ago
12

1. Four bags of chips cost $6. 1. What is the cost per bag? 2. At this rate, how much will 7 bags of chips cost?​

Mathematics
1 answer:
77julia77 [94]2 years ago
8 0

Answer:

$1.50  dollars per bag and at that rate it would be $7.50 for 6 bags of chips

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Jacob counts 37 ants on the sidewalk and 11 ants on the grass.how many ants does Joes count?
Lera25 [3.4K]
Jacob counts 48 ants all together 37 + 11 = 48
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How can I prove that a^(m+n)=a^m*a^n
Y_Kistochka [10]
I've got it down to m+n=m*n but that doesn't seem to help.  I'm still working
7 0
2 years ago
1/2(10p-7q) if p=9 and q=2
Gala2k [10]

Answer:

38

Step-by-step explanation:

1/2(10p-7q)

1/2(10(9)-7(2))

1/2(90-14)

1/2(76)

76/2

38

3 0
1 year ago
Kevin is looking for a job as a graphic designer. One ad lists a job that pays 64.6K. Another job he found has a weekly salary o
Sergeu [11.5K]

Answer:

The difference between the two weekly salaries is $122

Step-by-step explanation:

One job pays $64,600 per year. Since there are 52 weeks in a year, the weekly salary for this job is the quotient: $64600/52 = $1242.31 which rounded to the nearest dollar gives: $1242 per week

The other job pays $1120 per week. Therefore the difference in weekly salary for the two is:

$1242 - $1120 = $122

5 0
3 years ago
ဇကis2/4 greater than or less than 2/3<br>​
kicyunya [14]

Answer: 2/4 is less than 2/3

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Change 30.075 to a common fraction or a mixed number in lowest terms.
    13·2 answers
  • Warm-Up
    5·1 answer
  • To support a local senior citizens center, a student club sent a flyer home to the n students in the school. The flyer said, "Pl
    11·1 answer
  • If there are 10 people in a room, how many different combinations of three could there be?
    11·1 answer
  • PLEASE help ASAP im begging you
    5·2 answers
  • Plz help me due in few minutes
    8·2 answers
  • At summer camp, the duration of a basketball game is 3/4 of an hour. The camp counsellors have set aside 6 hours for basketball
    12·2 answers
  • Rewrite the following expression using only addition: 4x-2y-8
    11·1 answer
  • Write and expression that could determine the area of the rectangular field.
    5·1 answer
  • If x = 12, which equation is true?A-27 + 2x = 51B5(x + 7) = 45C 3(25) - x = 39D 3(25 - x) = 39
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!