1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nady [450]
2 years ago
7

The equation d=10h represents the number of miles d that Jin travels in h hours . If Jon cuts down the time it takes to travel 3

0miles to 1.5 hours ,what constant is multiplied by h in the new equation ?
Mathematics
1 answer:
ahrayia [7]2 years ago
5 0
0.15 is multiplied by 10 = 1.5 hours
You might be interested in
A ferry is travelling at a constant speed back to the dock, as shown in the graph. Which
PolarNik [594]

Answer:

<h2>y = -35x + 105</h2>

Step-by-step explanation:

The given graph represents a function between hours and miles.

To determine the equation that belong to this graph, first we need to find the slope using two points from the graph: (0, 105) and (3, 0).

The definition of slope is

m=\frac{y_{2} -y_{1} }{x_{2}-x_{1} } =\frac{0-105}{3-0}=\frac{-105}{3}=-35

Notice that the slope is -35. Remember that the slope is always the coefficient of variable x. So, the choice that has this slope is the right answer.

Therefore, the right answer is the last choice: y = -35x + 105

3 0
3 years ago
Kamal bought 7 packs of paper clips for a project. Then he bought 8 more packs. There are 25 paper clips in each pack. How many
Rasek [7]
The answer 375. the first 7 is 175 then add 200 to the 175 and that is how you get the full 8 more
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A frog is sitting on the ground when he is scared by a big dog. His movement is
horsena [70]
1 second is the answer
7 0
2 years ago
Profit is equal to the revenue obtained from selling items minus the cost of producing those items, i.e. P(x) = R(x) – C(x) wher
DIA [1.3K]
P(x)=R(x)-C(x)
Given that:
R(x)=2.5x and C(x)=0.5x+3
Then,
P(x)=2.5x-(0.5x+3)
P(x)=2x-3
thus for profit of $99, the number of units will be found as follows:
99=2x-3
solving for x we get:
102=2x
x=56 units
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of in the isosceles triangle shown below.<br> 10<br> 10<br> 8
Tamiku [17]
Hiiioo I will believe you us a² + b² = c² solve this ( pythagorean theorem ) but I could be wrong but I got 164 as my answer!
6 0
2 years ago
Other questions:
  • 24÷30 in remainders please thanks to you who ever you are
    15·1 answer
  • Plz explain me this..how we do it
    8·2 answers
  • A dozen eggs cost $4.25 at the farm stand. Approximately how much does each egg cost (round to the nearest penny)
    14·2 answers
  • Solve the equation by completing the square
    12·2 answers
  • Help!!!!!! What is the absolute value of Point A labelled on the number line? Drag and drop the answer into the box to match the
    14·2 answers
  • Which function models the area of a rectangle with side lengths of 2x – 4 units and x + 1 units? What is the area when x = 3?
    8·1 answer
  • Which situations can be modeled by a linear function?
    6·1 answer
  • Find - 5+(-3) + 5.
    15·1 answer
  • the table shows the number of different kinds of sports equipment sold at a sporting goods store. the number of basketballs sold
    6·1 answer
  • 2. Last year, Mr. Leon had a rectangular gardenwith an area of 208 square feet. This year thedimensions of the garden are the si
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!