1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alinara [238K]
3 years ago
10

An appliance store decreases the price of a​ 19-in. television set 16​% to a sale price of $535.92. What was the original​ price

?
Mathematics
2 answers:
Llana [10]3 years ago
7 0
621.67. First of all you want to convert the 16% to a .16 so you can multiply it. From then you can multiply 535.92 times .16 to find the amount of money that was taken off of the original price. The number you get from the previous equation you have to add to 535.92 to final original price.
Paraphin [41]3 years ago
4 0
100%-16%=84%(or 0.84) this tells you that $535.92 is 84% of the original price. 
Divide 535.92 by 0.84 to get $638
You might be interested in
Write as a unit rate: 66 miles to 3 gallons *
gladu [14]

Answer: 22 miles per gallon

Step-by-step explanation: 66/3 = 22.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the volume of this sphere.<br> Use 3 for TT.<br> V [?]in3<br> V = Tr3<br> 8 in
frutty [35]

Answer:

The volume of the sphere is 2048 in³.

Step-by-step explanation:

The volume of a sphere is given by:

V = \frac{4}{3}\pi r^{3}

Where:

r: is the radius = 8 in

Having the radius and by using 3 for π, the volume is:

V = \frac{4}{3}*3 (8 in)^{3} = 2048 in^{3}

Therefore, the volume of the sphere is 2048 in³.

I hope it helps you!        

4 0
2 years ago
The simple interest formula is I = Prt, where I represents simple interest on an amount, P, for t years at a rate of r, where r
andrey2020 [161]

Answer:

$80

Step-by-step explanation:

From the question, we are given The simple interest formula as I = Prt,

where l = simple interest on an amount= $40

t= years=5years

at a rate r= 10%

The rate= 10/100= 0.1

Then since we are looking for P, we can make P subject of formula from this expression;

I = Prt

P=I/rt

P= 40/(0.1 ×5)

P= 40/0.5

P= 80

therefore, the amount of money p that is needed is $80

5 0
3 years ago
Please can you help me with this
Orlov [11]
4a-87=a

3a=87

a=87/3=29
5 0
3 years ago
big game world is having a sale on video games this store is offering a sale pack of 4 video game for 43dollars and 80 cents wha
dangina [55]

4 x U(unit price) = $43.80

U = 43.80 / 4

U = 10.95$

7 x 10.95 = 76.65$

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Jorge’s monthly bill from his Internet service provider was $25. The service provider charges a base rate of $15 per month plus
    15·1 answer
  • A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate ( in customers per hour)?
    6·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=f%28x%29%20%3D%20%20%7B2%7Dx%5E%7B2%7D%20%20%2B%204x%20-%207" id="TexFormula1" title="f(x) =
    15·1 answer
  • Find the value or values of p in the quadratic equation p2+13p-30=0
    8·1 answer
  • How do you solve this system by elimination?
    13·1 answer
  • What happened to the plant in math class
    7·1 answer
  • A construction company is considering submitting bids for contracts of three different projects. The company estimates that it h
    15·1 answer
  • Find the coordinatevof x and y of the point m wich divides the line segment m1m2 in the ratio w1:w2​
    11·1 answer
  • Solve this t/3 = 4/9
    14·1 answer
  • The sum of two numbers is 73.if one of them is 40,find the other.​
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!